Advanced Database Cleaner - Premium 4.0.0 - en to fr_FR translation catalogue (992 entries)

en:  %d item could not be processed. |  %d items could not be processed.
fr_FR[0]:  %d élément n'a pas pu être traité.
fr_FR[1]:  %d éléments n'ont pas pu être traités.

en:  (local time)
fr_FR:  (heure locale)

en: %1$d day | %1$d days
fr_FR[0]: %1$d jour
fr_FR[1]: %1$d jours

en: %1$d hour | %1$d hours
fr_FR[0]: %1$d heure
fr_FR[1]: %1$d heures

en: %1$d second | %1$d seconds
fr_FR[0]: %1$d seconde
fr_FR[1]: %1$d secondes

en: %1$d/%2$d tasks used
fr_FR: %1$d/%2$d tâches utilisées

en: %d column(s) in this index
fr_FR: %d colonne(s) dans cet index

en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

en: %d hour | %d hours
fr_FR[0]: %d heure
fr_FR[1]: %d heures

en: %d month | %d months
fr_FR[0]: %d mois
fr_FR[1]: %d mois

en: %d second | %d seconds
fr_FR[0]: %d seconde
fr_FR[1]: %d secondes

en: %d selected
fr_FR: %d sélectionnés

en: %d year | %d years
fr_FR[0]: %d an
fr_FR[1]: %d ans

en: %s ago
fr_FR: il y a %s

en: %s big option detected | %s big options detected
fr_FR[0]: %s option volumineuse détectée
fr_FR[1]: %s options volumineuses détectées

en: %s big post meta detected
fr_FR: %s méta(s) d'article(s) volumineuse(s) détectée(s)

en: %s big transient detected | %s big transients detected
fr_FR[0]: %s transient volumineux détecté
fr_FR[1]: %s transients volumineux détectés

en: %s big user meta detected
fr_FR: %s grosses meta utilisateur détectées

en: %s cron job not scanned | %s cron jobs not scanned
fr_FR[0]: %s tâche cron non scannée
fr_FR[1]: %s tâches cron non scannées

en: %s cron job with no action | %s cron jobs with no action
fr_FR[0]: %s tâche cron sans action
fr_FR[1]: %s tâches cron sans action

en: %s duplicated post meta
fr_FR: %s méta(s) d'article(s) dupliquée(s)

en: %s duplicated user meta
fr_FR: %s meta utilisateur dupliquées

en: %s expired transient detected | %s expired transients detected
fr_FR[0]: %s transient expiré détecté
fr_FR[1]: %s transients expirés détectés

en: %s non-public post types with many posts
fr_FR: %s types de publication non publics avec de nombreuses publications

en: %s option not scanned | %s options not scanned
fr_FR[0]: %s option non scannée
fr_FR[1]: %s options non scannées

en: %s post meta not scanned
fr_FR: %s méta(s) d'article(s) non scannée(s)

en: %s post types not scanned
fr_FR: %s types de publication non analysés

en: %s table not scanned | %s tables not scanned
fr_FR[0]: %s table non scannée
fr_FR[1]: %s tables non scannées

en: %s table to optimize | %s tables to optimize
fr_FR[0]: %s table à optimiser
fr_FR[1]: %s tables à optimiser

en: %s table to repair | %s tables to repair
fr_FR[0]: %s table à réparer
fr_FR[1]: %s tables à réparer

en: %s table with invalid prefix | %s tables with invalid prefix
fr_FR[0]: %s table avec un préfixe invalide
fr_FR[1]: %s tables avec un préfixe invalide

en: %s transient not scanned | %s transients not scanned
fr_FR[0]: %s transient non scanné
fr_FR[1]: %s transients non scannés

en: %s unused post meta
fr_FR: %s méta(s) d'article(s) inutilisée(s)

en: %s unused user meta
fr_FR: %s meta utilisateur inutilisées

en: %s user meta not scanned
fr_FR: %s meta utilisateur non scannées

en: %s%% of total database size
fr_FR: %s%% de la taille totale de la base de données

en: 'Keep last' not applicable
fr_FR: 'Garder les derniers' non applicable

en: (All dates/times are in your local time zone)
fr_FR: (Toutes les dates/heures sont dans votre fuseau horaire local)

en: (All dates/times in the logs are shown in your server's time zone)
fr_FR: (Toutes les dates/heures dans les journaux sont affichées dans le fuseau horaire de votre serveur)

en: (For technical reasons, tasks will be deactivated after import and you will need to activate them again)
fr_FR: (Pour des raisons techniques, les tâches seront désactivées après l'importation et vous devrez les réactiver)

en: (Only the current site will be monitored. Activities on child sites will not be tracked).
fr_FR: (Seul le site actuel sera surveillé. Les activités sur les sites enfants ne seront pas suivies).

en: (You have %s credits left)
fr_FR: (Il vous reste %s crédits)

en: (You have used all your credits)
fr_FR: (Vous avez utilisé tous vos crédits)

en: (local time)
fr_FR: (heure locale)

en: (to optimize)
fr_FR: (à optimiser)

en: 0 KB
fr_FR: 0 Ko

en: 0 days
fr_FR: 0 jours

en: 19 standard cleanup tools
fr_FR: 19 outils de nettoyage standard

en: 30-day money-back guarantee. No questions asked.
fr_FR: Garantie satisfait ou remboursé de 30 jours. Sans poser de questions.

en: 6 data managers
fr_FR: 6 gestionnaires de données

en: 7 dedicated tools for canceled, failed, and completed actions and logs.
fr_FR: 7 outils dédiés pour les actions et journaux annulés, échoués et terminés.

en: A scan is already in progress. Please reload the page to see the current scan status.
fr_FR: Un scab est déjà en cours. Veuillez recharger la page pour voir l'état actuel du scan.

en: A scan is in progress. Please wait until it finishes before performing this action
fr_FR: Un scan est en cours. Veuillez attendre qu'il se termine avant d'effectuer cette action

en: A scan is in progress. Please wait until it finishes before performing this action.
fr_FR: Un scan est en cours. Veuillez attendre qu'il se termine avant d'effectuer cette action.

en: Access advanced cleaning options, analytics, and more.
fr_FR: Accédez aux options de nettoyage avancées, à l'analytique et plus encore.

en: Access comprehensive guides and tutorials
fr_FR: Accédez à des guides complets et des tutoriels

en: Action ID
fr_FR: ID de l'action

en: Action Scheduler canceled actions
fr_FR: Actions annulées d'Action Scheduler

en: Action Scheduler canceled logs
fr_FR: Journaux annulés d'Action Scheduler

en: Action Scheduler cleaners
fr_FR: Nettoyeurs Action Scheduler

en: Action Scheduler completed actions
fr_FR: Actions terminées d'Action Scheduler

en: Action Scheduler completed logs
fr_FR: Journaux terminés d'Action Scheduler

en: Action Scheduler failed actions
fr_FR: Actions échouées d'Action Scheduler

en: Action Scheduler failed logs
fr_FR: Journaux échoués d'Action Scheduler

en: Action Scheduler orphan logs
fr_FR: Journaux orphelins d'Action Scheduler

en: Actions to do
fr_FR: Actions à effectuer

en: Actionscheduler canceled actions
fr_FR: Actions annulées d'Action Scheduler

en: Actionscheduler canceled logs
fr_FR: Journaux annulés d'Action Scheduler

en: Actionscheduler completed actions
fr_FR: Actions terminées d'Action Scheduler

en: Actionscheduler completed logs
fr_FR: Journaux terminés d'Action Scheduler

en: Actionscheduler failed actions
fr_FR: Actions échouées d'Action Scheduler

en: Actionscheduler failed logs
fr_FR: Journaux échoués d'Action Scheduler

en: Actionscheduler orphan logs
fr_FR: Journaux orphelins d'Action Scheduler

en: Activate license
fr_FR: Activer la licence

en: Activate now
fr_FR: Activer maintenant

en: Active Tasks
fr_FR: Tâches actives

en: Active plugins
fr_FR: Extensions actives

en: Activity type
fr_FR: Type d'activité

en: Add-ons activity monitor
fr_FR: Moniteur d'activité des extensions

en: Addon name or slug
fr_FR: Nom ou slug de l'extension

en: Addons activity
fr_FR: Activité des extensions

en: Addons activity enabled
fr_FR: Activité des extensions activée

en: Advanced DB Cleaner Pro V4 is finally here!
fr_FR: Advanced DB Cleaner Pro V4 est enfin là !

en: Advanced filters
fr_FR: Filtres avancés

en: Advanced scan settings & CPU control
fr_FR: Réglages de scan avancés & contrôle CPU

en: After a remote scan, see which plugins/themes rely on a given option, table, etc.
fr_FR: Après un scan distant, voyez quels extensions/thèmes dépendent d'une option, table, etc. donnée.

en: Agency plan
fr_FR: Plan Agence

en: All
fr_FR: Tout

en: All cron jobs
fr_FR: Toutes les tâches Cron

en: All dates/times are in your local time zone
fr_FR: Toutes les dates/heures sont dans votre fuseau horaire local

en: All items
fr_FR: Tous les éléments

en: All items cleaned!
fr_FR: Tous les éléments nettoyés !

en: All options
fr_FR: Toutes les options

en: All post meta
fr_FR: Tous les post meta

en: All post types
fr_FR: Tous les types de publication

en: All premium plans include a 30-day money-back guarantee
fr_FR: Tous les plans premium incluent une garantie satisfait ou remboursé de 30 jours

en: All tables
fr_FR: Toutes les tables

en: All transients
fr_FR: Tous les transients

en: All user meta
fr_FR: Tous les user meta

en: Allow actions on WordPress items?
fr_FR: Autoriser les actions sur les éléments WordPress ?

en: Always show confirmation on dangerous actions
fr_FR: Toujours afficher une confirmation pour les actions dangereuses

en: An error has occurred, please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite, veuillez réessayer.

en: An error occurred during the remote request. Check the logs for more details.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la requête distante. Consultez les journaux pour plus de détails.

en: An error occurred while getting the results from the server. Check the logs for more details
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la récupération des résultats depuis le serveur. Vérifiez les journaux pour plus de détails

en: An error occurred, please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite, veuillez réessayer.

en: An error occurred.
fr_FR: Une erreur s‘est produite.

en: Analytics enabled
fr_FR: Statistiques activées

en: Anonymous function
fr_FR: Fonction anonyme

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply (%1s)
fr_FR: Appliquer (%1s)

en: Apply this to all other items (if applicable)
fr_FR: Appliquer ceci à tous les autres éléments (si applicable)

en: Apply to selected (%1s)
fr_FR: Appliquer à la sélection (%1s)

en: Are you sure you want to clear the log?
fr_FR: Confirmez-vous que vous voulez effacer le journal ?

en: As a lifetime license holder, you'll receive a permanent 50% discount, applied to your first purchase and all future renewals.
fr_FR: En tant que titulaire d'une licence à vie, vous bénéficierez d'une réduction permanente de 50 %, appliquée à votre premier achat et à tous les renouvellements futurs.

en: Assign specific items to the correct plugin/theme when needed.
fr_FR: Assignez des éléments spécifiques au bon extension/thème si nécessaire.

en: Assign the %d selected item(s) to:
fr_FR: Assigner les %d élément(s) sélectionné(s) à :

en: At least one menu position must be enabled.
fr_FR: Au moins une position de menu doit être activée.

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Auto count
fr_FR: Comptage automatique

en: Auto drafts
fr_FR: Brouillons auto

en: Autoload health check
fr_FR: Bilan de santé Autoload

en: Autoload size is big (%s)
fr_FR: La taille de l'autoload est grande (%s)

en: Autoload size is good (%s)
fr_FR: La taille de l'autoload est bonne (%s)

en: Autoload warning threshold
fr_FR: Seuil d'avertissement d'Autoload

en: Automate routine cleanups exactly when you want them.
fr_FR: Automatisez les nettoyages de routine exactement quand vous le souhaitez.

en: Automation
fr_FR: Automatisation

en: Automation tasks
fr_FR: Tâches d'automatisation

en: Available in the premium version.
fr_FR: Disponible dans la version premium.

en: Awesome!
fr_FR: Génial !

en: Back
fr_FR: Retour

en: Basic filters
fr_FR: Filtres basiques

en: Belongs to
fr_FR: Appartient à

en: Belongs to WordPress
fr_FR: Appartient à WordPress

en: Belongs to:
fr_FR: Appartient à :

en: Bulk actions
fr_FR: Actions groupées

en: Business plan
fr_FR: Plan Business

en: Buy V4 bundled with remote scan
fr_FR: Acheter la V4 avec le scan à distance

en: Buy credits
fr_FR: Acheter des crédits

en: Buy credits to use the Remote Scan feature and pay only when you need it. Or simply redeem a credit code if you already have one.
fr_FR: Achetez des crédits pour utiliser la fonctionnalité de scan à distance et ne payez uniquement que lorsque vous en avez besoin. Ou utilisez simplement un code de crédit si vous en avez déjà un.

en: By
fr_FR: Par

en: By starting this scan, you agree to anonymously send the local scan results to our secure remote database to improve your scan accuracy. No personal data is collected.
fr_FR: En démarrant ce scan, vous acceptez d'envoyer anonymement les résultats du scan local à notre base de données distante sécurisée pour améliorer la précision de votre scan. Aucune donnée personnelle n'est collectée.

en: CPU pause time
fr_FR: Temps de pause CPU

en: CPU rest time
fr_FR: Temps de repos du processeur

en: CPU work time
fr_FR: Temps de travail CPU

en: Calculating...
fr_FR: Calcul en cours...

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Canceled actions
fr_FR: Actions annulées

en: Canceled logs
fr_FR: Journaux annulés

en: Cannot be deleted or edited!
fr_FR: Ne peut pas être supprimé ou modifié !

en: Cannot clear the log file content.
fr_FR: Impossible d'effacer le contenu du fichier journal.

en: Check autoloaded options and spot heavy offenders. Then flip autoload on/off as needed.
fr_FR: Vérifiez les options en autoload et repérez les éléments lourds. Puis activez/désactivez l'autoload au besoin.

en: Check license status
fr_FR: Vérifier l'état de la licence

en: Check setting
fr_FR: Vérifier le réglage

en: Check the logs
fr_FR: Vérifier les journaux

en: Choose the method used for database cleanup operations. SQL offers direct database manipulation, while Native uses WordPress functions.
fr_FR: Choisissez la méthode utilisée pour les opérations de nettoyage de la base de données. SQL offre une manipulation directe de la base de données, tandis que Native utilise les fonctions WordPress.

en: Clean %d selected items?
fr_FR: Nettoyer %d éléments sélectionnés ?

en: Clean all %s?
fr_FR: Nettoyer tous les %s ?

en: Clean up
fr_FR: Nettoyer

en: Cleanup completed successfully!
fr_FR: Nettoyage terminé avec succès !

en: Cleanup events log for:
fr_FR: Journal des événements de nettoyage pour :

en: Cleanup method
fr_FR: Méthode de nettoyage

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear events log anytime you want
fr_FR: Effacez le journal des événements quand vous le souhaitez

en: Clear log
fr_FR: Effacer le journal

en: Clear the log?
fr_FR: Effacer le journal ?

en: Clear these events log?
fr_FR: Effacer ce journal d'événements ?

en: Cleared successfully!
fr_FR: Effacé avec succès !

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Collapse sidebar
fr_FR: Replier la colonne latérale

en: Collecting PHP files to scan
fr_FR: Collecte des fichiers PHP à scanner

en: Collecting files
fr_FR: Collecte des fichiers

en: Collecting the PHP files to be scanned. This process may take some time, depending on the number of plugin and theme files you have.
fr_FR: Collecte des fichiers PHP à scanner. Ce processus peut prendre un certain temps, selon le nombre de fichiers d'extensions et de thèmes que vous avez.

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Complete activity timeline
fr_FR: Chronologie complète d'activité

en: Completed actions
fr_FR: Actions terminées

en: Completed logs
fr_FR: Journaux terminés

en: Completed successfully!
fr_FR: Terminé avec succès !

en: Configure performance-related settings for database cleanup operations and optimization.
fr_FR: Configurez les réglages liés aux performances pour les opérations de nettoyage et d'optimisation de la base de données.

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Contact us
fr_FR: Contactez-nous

en: Contact us for personalized assistance
fr_FR: Contactez-nous pour une assistance personnalisée

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Contribute corrections
fr_FR: Contribuer aux corrections

en: Convert
fr_FR: Convertir

en: Convert table to InnoDB?
fr_FR: Convertir la table en InnoDB ?

en: Convert the table storage engine to InnoDB.
fr_FR: Convertir le moteur de stockage de la table en InnoDB.

en: Convert to InnoDB
fr_FR: Convertir en InnoDB

en: Converting a table to InnoDB will alter its storage engine. Are you sure you want to proceed?
fr_FR: La conversion d'une table en InnoDB modifiera son moteur de stockage. Confirmez-vous vouloir continuer ?

en: Copied
fr_FR: Copié

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Create Statement
fr_FR: Instruction de création

en: Create as many automation tasks as you need.
fr_FR: Créez autant de tâches d'automatisation que vous le souhaitez.

en: Create scheduled tasks
fr_FR: Créer des tâches planifiées

en: Create task
fr_FR: Créer la tâche

en: Created successfully!
fr_FR: Créé avec succès !

en: Created:
fr_FR: Créé :

en: Credit code
fr_FR: Code de crédit

en: Credits used today:
fr_FR: Crédits utilisés aujourd'hui :

en: Cron jobs
fr_FR: Tâches Cron

en: Cross-check your items with a curated cloud database for improved ownership accuracy.
fr_FR: Vérifiez vos éléments avec une base de données cloud curée pour une précision de propriété améliorée.

en: Current Database Size
fr_FR: Taille actuelle de la base de données

en: Custom date range filtering
fr_FR: Filtrage par plage de dates personnalisée

en: DB analytics
fr_FR: Analytique DB

en: DB size (MB)
fr_FR: Taille DB (Mo)

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: Daily limit will reset in:
fr_FR: La limite quotidienne sera réinitialisée dans :

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Database analytics overview
fr_FR: Aperçu analytique de la base de données

en: Database rows batches
fr_FR: Lots de lignes de base de données

en: Database size
fr_FR: Taille de la base de données

en: Database size chart
fr_FR: Graphique de taille de la base de données

en: Days
fr_FR: Jours

en: Deactivate license
fr_FR: Désactiver la licence

en: Deactivation
fr_FR: Désactivation

en: Defined in:
fr_FR: Défini dans :

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete %d item? | Delete %d items?
fr_FR[0]: Supprimer %d élément ?
fr_FR[1]: Supprimer %d éléments ?

en: Delete all data from a table without deleting the table itself.
fr_FR: Supprimer toutes les données d'une table sans supprimer la table elle-même.

en: Delete all posts of the selected post types.
fr_FR: Supprimer toutes les publications des types de publication sélectionnés.

en: Delete posts
fr_FR: Supprimer les publications

en: Delete task?
fr_FR: Supprimer la tâche ?

en: Delete the selected items.
fr_FR: Supprimer les éléments sélectionnés.

en: Delete the table with all its data.
fr_FR: Supprimer la table avec toutes ses données.

en: Deleted successfully!
fr_FR: Supprimé avec succès !

en: Designed for networks, manage cleanup across sites.
fr_FR: Conçu pour les réseaux, gérez le nettoyage à travers les sites.

en: Detailed tasks events logging
fr_FR: Journalisation détaillée des événements des tâches

en: Direct SQL queries
fr_FR: Requêtes SQL directes

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable confirmation on cleanup actions?
fr_FR: Désactiver la confirmation pour les actions de nettoyage ?

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Dismiss
fr_FR: Ignorer

en: Don't assign to any category
fr_FR: Ne pas assigner à une catégorie

en: Don't forget to make a backup of your database first!
fr_FR: N'oubliez pas de faire une sauvegarde de votre base de données d'abord !

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Done!
fr_FR: Fait !

en: Download file
fr_FR: Télécharger le fichier

en: Duplicated
fr_FR: Dupliqué

en: Duplicated comment meta
fr_FR: Comment meta dupliqués

en: Duplicated commentmeta
fr_FR: Commentmeta dupliqués

en: Duplicated post meta
fr_FR: Post meta dupliqués

en: Duplicated postmeta
fr_FR: Postmeta dupliqués

en: Duplicated term meta
fr_FR: Term meta dupliqués

en: Duplicated termmeta
fr_FR: Termmeta dupliqués

en: Duplicated user meta
fr_FR: User meta dupliqués

en: Duplicated usermeta
fr_FR: Usermeta dupliqués

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit -Belongs to-
fr_FR: Modifier -Appartient à-

en: Edited:
fr_FR: Modifié :

en: Empty
fr_FR: Vider

en: Empty %d table? | Empty %d tables?
fr_FR[0]: Vider %d table ?
fr_FR[1]: Vider %d tables ?

en: Empty rows
fr_FR: Vider les lignes

en: Empty!
fr_FR: Vide !

en: Enable addons activity
fr_FR: Activer l'activité des extensions

en: Enable analytics
fr_FR: Activer l'analytique

en: Enhancing local scan accuracy via remote server analysis. Each credit enables one request to improve detection of tables, options, and other elements linked to specific plugins and themes.
fr_FR: Amélioration de la précision du scan local via le scan du serveur distant. Chaque crédit permet une requête pour améliorer la détection des tables, options et autres éléments liés à des extensions et thèmes spécifiques.

en: Enter number
fr_FR: Saisir un nombre

en: Enter your credit code
fr_FR: Saisissez votre code de crédit

en: Error!
fr_FR: Erreur !

en: Errors log
fr_FR: Journal des erreurs

en: Events log
fr_FR: Journal des événements

en: Events will appear here when the task runs.
fr_FR: Les événements apparaîtront ici lorsque la tâche s'exécutera.

en: Every %s
fr_FR: Tous les %s

en: Exact match
fr_FR: Correspondance exacte

en: Exact match scan
fr_FR: Scan de correspondance exacte

en: Executed %s
fr_FR: Exécuté il y a %s

en: Execution logs for scheduled tasks
fr_FR: Journaux d'exécution pour les tâches planifiées

en: Expand sidebar
fr_FR: Développer la colonne latérale

en: Expiration date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Expired at
fr_FR: Expiré le

en: Expired transients
fr_FR: Transients expirés

en: Expires at:
fr_FR: Expire à :

en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Failed actions
fr_FR: Actions échouées

en: Failed logs
fr_FR: Journaux échoués

en: Failed to dismiss the notification.
fr_FR: Échec lors de la fermeture de la notification.

en: Failed to get the file content.
fr_FR: Échec de la récupération du contenu du fichier.

en: Failed to sync balance.
fr_FR: Échec de la synchronisation du solde.

en: Failed to update balance.
fr_FR: Échec de la mise à jour du solde.

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: File content chunks
fr_FR: Fragments de contenu de fichier

en: File content chunks (in KB)
fr_FR: Morceaux de contenu de fichier (en Ko)

en: File line batches
fr_FR: Lots de lignes de fichier

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Filter items by name patterns, metadata, and precise criteria.
fr_FR: Filtrez les éléments par motifs de nom, métadonnées et critères précis.

en: Find answers to common questions
fr_FR: Trouvez des réponses aux questions fréquentes

en: For any remaining items from the previous step, the scan will attempt to find partial matches for items names.
fr_FR: Pour tous les éléments restants de l'étape précédente, le scan tentera de trouver des correspondances partielles pour les noms des éléments.

en: For technical reasons, all automation tasks imported from the previous version have been paused. Please review your tasks and reactivate those you wish to continue using.
fr_FR: Pour des raisons techniques, toutes les tâches d'automatisation importées de la version précédente ont été mises en pause. Veuillez vérifier vos tâches et réactiver celles que vous souhaitez continuer à utiliser.

en: Forced timeouts occurred:
fr_FR: Délais d'attente forcés survenus :

en: Found in
fr_FR: Trouvé dans

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free Plan
fr_FR: Plan Gratuit

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Frequency:
fr_FR: Fréquence :

[ctx: Friendly date and time format (e.g. December 10, 2025 3:45 PM)]
en: F j, Y g:i A
fr_FR: j F Y H:i

[ctx: Friendly date format (e.g. December 10, 2025)]
en: F j, Y
fr_FR: j F Y

en: From
fr_FR: Du

en: Full
fr_FR: Complet

en: General cleanup
fr_FR: Nettoyage général

en: Generated on:
fr_FR: Généré le :

en: Get expert assistance and early access to new features.
fr_FR: Obtenez une assistance d'expert et un accès anticipé aux nouvelles fonctionnalités.

en: Get help with technical issues, billing ...
fr_FR: Obtenez de l'aide pour les problèmes techniques, la facturation...

en: Get started by creating your first automated cleaning task.
fr_FR: Premiers pas en créant votre première tâche de nettoyage automatisée.

en: Get the full version 4
fr_FR: Obtenir la version 4 complète

en: Go to automation
fr_FR: Aller à l'automatisation

en: Go to settings
fr_FR: Aller aux réglages

en: Go to settings to activate license
fr_FR: Aller aux Réglages pour activer la licence

en: Has action
fr_FR: A une action

en: Help
fr_FR: Aide

en: Here are the results of your data import
fr_FR: Voici les résultats de votre importation de données

en: Hide all
fr_FR: Masquer tout

en: Hide filters
fr_FR: Masquer les filtres

en: Hide scan process details
fr_FR: Masquer les détails du processus de scan

en: Hide/show tabs
fr_FR: Masquer/afficher les onglets

en: Home URL
fr_FR: URL d'accueil

en: How to get to the full version - 50% OFF forever
fr_FR: Comment obtenir la version complète - 50 % de remise pour toujours

en: I already did
fr_FR: C'est déjà fait

en: If disabled, dangerous actions (like delete and empty) will be executed immediately after you click on the corresponding clean button, without showing a confirmation modal. This could lead to accidental data loss, as you won't have the chance to review your action. We recommend keeping this enabled for safety reasons.
fr_FR: Si désactivées, les actions dangereuses (comme la suppression et le vidage) seront exécutées immédiatement après avoir cliqué sur le bouton de nettoyage correspondant, sans afficher de fenêtre de confirmation. Cela pourrait entraîner une perte de données accidentelle, car vous n'aurez pas la possibilité de revoir votre action. Nous recommandons de laisser cette option activée pour des raisons de sécurité.

en: If enabled, the plugin will list every table in your database, including those with invalid prefix, typically belonging to other WordPress installations or unrelated projects. If you're unsure, keep this option disabled.
fr_FR: Si activé, l'extension listera chaque table de votre base de données, y compris celles avec un préfixe invalide, appartenant généralement à d'autres installations WordPress ou à des projets non liés. Si vous n'êtes pas sûr, gardez cette option désactivée.

en: If enabled, the plugin will prevent taking dangerous actions (like delete) on items that belong to WordPress core, in order to prevent breaking the site. We recommend keeping this enabled for safety reasons.
fr_FR: Si activée, l'extension empêchera d'effectuer des actions dangereuses (comme la suppression) sur les éléments qui appartiennent au cœur de WordPress, afin d'éviter de casser le site. Nous recommandons de laisser cette option activée pour des raisons de sécurité.

en: If enabled, the plugin will run a daily task to analyze your database and tables locally, so you can view relevant statistics in the plugin dashboard.
fr_FR: Si activé, l'extension exécutera une tâche quotidienne pour analyser votre base de données et vos tables localement, afin que vous puissiez voir les statistiques pertinentes dans le tableau de bord de l'extension.

en: If enabled, the plugin will track the activity of your plugins/themes when they get activated, deactivated or uninstalled. Providing a complete history of your addons activity.
fr_FR: Si activé, l'extension suivra l'activité de vos extensions/thèmes lorsqu'ils sont activés, désactivés ou désinstallés. Fournissant un historique complet de l'activité de vos extensions.

en: If you disable this, all cleanup actions (like delete and empty) will be executed immediately after you click on the clean button, without showing a confirmation modal. This could lead to accidental data loss, as you won't have the chance to review your action. Are you sure?
fr_FR: Si vous désactivez ceci, toutes les actions de nettoyage (comme la suppression et le vidage) seront exécutées immédiatement après que vous ayez cliqué sur le bouton de nettoyage, sans afficher de fenêtre modale de confirmation. Cela pourrait entraîner une perte de données accidentelle, car vous n'aurez pas la possibilité de revoir votre action. Confirmez-vous ?

en: If you disable this, you will be able to take actions (like delete) on items that belong to WordPress core. This could break your site. Are you sure?
fr_FR: Si vous désactivez ceci, vous pourrez effectuer des actions (comme la suppression) sur les éléments qui appartiennent au cœur de WordPress. Cela pourrait casser votre site. Confirmez-vous ?

en: If you need more activations, you can upgrade by paying the difference between plans.
fr_FR: Si vous avez besoin de plus d'activations, vous pouvez mettre à niveau en payant la différence entre les plans.

en: Import Keep Last
fr_FR: Importer 'Garder les derniers'

en: Import all your automation tasks and schedules.
fr_FR: Importez toutes vos tâches d'automatisation et planifications.

en: Import completed
fr_FR: Importation terminée

en: Import data from previous version
fr_FR: Importer les données de la version précédente

en: Import manual corrections
fr_FR: Importer les corrections manuelles

en: Import tasks
fr_FR: Importer les tâches

en: Import your custom manual corrections you made in the previous version
fr_FR: Importez vos corrections manuelles personnalisées effectuées dans la version précédente

en: In
fr_FR: Dans

en: In premium
fr_FR: En premium

en: Inactive plugins
fr_FR: Extensions inactives

en: Indexes
fr_FR: Index

en: Indicates whether a transient is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
fr_FR: Indique si un transient est en autoload ou non. Les valeurs pour l'autoload sont : yes, on, auto, auto-on. Les valeurs sans autoload sont : no, off, auto-off

en: Indicates whether an option is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
fr_FR: Indique si une option est en autoload ou non. Les valeurs pour l'autoload sont : yes, on, auto, auto-on. Les valeurs sans autoload sont : no, off, auto-off

en: Indicates whether an transient is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
fr_FR: Indique si un transient est en autoload ou non. Les valeurs pour l'autoload sont : yes, on, auto, auto-on. Les valeurs sans autoload sont : no, off, auto-off

en: Individual or multiple table selection
fr_FR: Sélection de table individuelle ou multiple

en: Info & logs
fr_FR: Info & journaux

en: Info!
fr_FR: Info !

en: Info: the remote scan is taking more than expected!
fr_FR: Info : le scan distant prend plus de temps que prévu !

en: Inspect revisions, unused post meta, and other items with full context prior to deletion.
fr_FR: Inspectez les révisions, les post meta inutilisés et d'autres éléments avec le contexte complet avant la suppression.

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Installed on
fr_FR: Installé le

en: Interval
fr_FR: Intervalle

en: Interval (secs)
fr_FR: Intervalle (secs)

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid credit code. Please check and try again.
fr_FR: Code de crédit invalide. Veuillez vérifier et réessayer.

en: Invalid item ID
fr_FR: ID d'élément invalide

en: Invalid license key.
fr_FR: Clé de licence invalide.

en: Invalid or empty system information
fr_FR: Informations système invalides ou vides

en: Invalid prefix
fr_FR: Préfixe invalide

en: Invalid table prefix!
fr_FR: Préfixe de table invalide !

en: Item name mismatch
fr_FR: Discordance du nom de l'élément

en: Items
fr_FR: Éléments

en: Items below are duplicate post meta entries. You can safely delete them, as the original entries will be preserved automatically.
fr_FR: Les éléments ci-dessous sont des entrées post meta dupliquées. Vous pouvez les supprimer en toute sécurité, car les entrées originales seront conservées automatiquement.

en: Items below are duplicate user meta entries. You can safely delete them, as the original entries will be preserved automatically.
fr_FR: Les éléments ci-dessous sont des entrées user meta dupliquées. Vous pouvez les supprimer en toute sécurité, car les entrées originales seront conservées automatiquement.

en: Items below are non-public post types with a high number of posts. Only delete them if you are sure they are safe to remove.
fr_FR: Les éléments ci-dessous sont des types de publication non publics avec un nombre élevé de publications. Supprimez-les uniquement si vous êtes sûr qu'ils peuvent être retirés en toute sécurité.

en: Items below are unused post meta (linked to missing posts). You can safely delete them.
fr_FR: Les éléments ci-dessous sont des post meta inutilisés (liés à des articles manquants). Vous pouvez les supprimer en toute sécurité.

en: Items below are unused user meta (linked to missing users). You can safely delete them.
fr_FR: Les éléments ci-dessous sont des user meta inutilisés (liés à des utilisateurs manquants). Vous pouvez les supprimer en toute sécurité.

en: Items below exceed 150KB, which is considered large! Please review them.
fr_FR: Les éléments ci-dessous dépassent 150 Ko, ce qui est considéré comme volumineux ! Veuillez les examiner.

en: Items below have invalid prefixes, indicating they likely originate from other WordPress installations or unrelated projects.
fr_FR: Les éléments ci-dessous ont des préfixes invalides, indiquant qu'ils proviennent probablement d'autres installations WordPress ou de projets non liés.

en: Items below have not been scanned yet. Click the button above to scan them and identify their associated plugin or theme.
fr_FR: Les éléments ci-dessous n'ont pas encore été scannés. Cliquez sur le bouton ci-dessus pour les scanner et identifier leur extension ou thème associé.

en: Items below seem to be orphaned. However, please ensure you only delete entries you are certain are safe to remove.
fr_FR: Les éléments ci-dessous semblent être orphelins. Cependant, veuillez vous assurer de ne supprimer que les entrées que vous êtes certain de pouvoir supprimer en toute sécurité.

en: Items per page
fr_FR: Éléments par page

en: Items to clean
fr_FR: Éléments à nettoyer

en: Items to clean:
fr_FR: Éléments à nettoyer :

en: Items to scan
fr_FR: Éléments à scanner

en: Items will not be assigned to any plugin/theme and will be marked as 'not scanned'
fr_FR: Les éléments ne seront assignés à aucune extension/thème et seront marqués comme 'non scannés'

en: KB
fr_FR: Ko

en: Keep Last
fr_FR: Garder les derniers

en: Keep data from the last X days from being displayed or cleaned. The plugin will only show and clean data older than the number of days or items you specify.
fr_FR: Empêche l'affichage ou le nettoyage des données des X derniers jours. L'extension affichera et nettoiera uniquement les données plus anciennes que le nombre de jours ou d'éléments que vous spécifiez.

en: Keep last
fr_FR: Garder les derniers

en: Keep the last N items per post or entity and delete the rest.
fr_FR: Gardez les N derniers éléments par article ou entité et supprimez le reste.

en: Keep the last X items for each parent (e.g., the last 5 revisions per post). If an item has no parent, keep the last X items globally.
fr_FR: Garder les X derniers éléments pour chaque parent (ex : les 5 dernières révisions par article). Si un élément n'a pas de parent, garder les X derniers éléments globalement.

en: Keep the latest items per day and delete older ones.
fr_FR: Gardez les éléments les plus récents par jour et supprimez les plus anciens.

en: Known plugins using this item
fr_FR: Extensions connues utilisant cet élément

en: Known themes using this item
fr_FR: Thèmes connus utilisant cet élément

en: Language
fr_FR: Langue

en: Last 30 days
fr_FR: 30 derniers jours

en: Last 7 days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Last 90 days
fr_FR: 90 derniers jours

en: Last analytics execution failed on:
fr_FR: La dernière exécution analytique a échoué le :

en: Last analytics execution was successful on:
fr_FR: La dernière exécution analytique a réussi le :

en: Last failed addons activity execution
fr_FR: Dernière exécution de l'activité des extensions échouée

en: Last failed analytics execution
fr_FR: Dernière exécution des statistiques échouée

en: Last info refresh:
fr_FR: Dernière actualisation des informations :

en: Last run:
fr_FR: Dernière exécution :

en: Last successful addons activity execution
fr_FR: Dernière exécution de l'activité des extensions réussie

en: Last successful analytics execution
fr_FR: Dernière exécution des statistiques réussie

en: Learn more about Premium features
fr_FR: En savoir plus sur les fonctionnalités Premium

en: Left sidebar menu
fr_FR: Menu latéral gauche

en: Less accurate
fr_FR: Moins précis

en: License
fr_FR: Licence

en: License activated successfully.
fr_FR: Licence activée avec succès.

en: License check completed.
fr_FR: Vérification de la licence terminée.

en: License deactivated successfully.
fr_FR: Licence désactivée avec succès.

[ctx: License expiration date format (e.g. December 10, 2025)]
en: F j, Y
fr_FR: j F Y

en: License expiry/renewal
fr_FR: Expiration/Renouvellement de la licence

en: License key
fr_FR: Clé de licence

en: License plan
fr_FR: Plan de licence

en: License status
fr_FR: Statut de la licence

en: Lifetime
fr_FR: À vie

en: Limited
fr_FR: Limité

en: Loading ...
fr_FR: Chargement ...

en: Loading data...
fr_FR: Chargement des données...

en: Loading settings...
fr_FR: Chargement des réglages...

en: Local & remote scan
fr_FR: Scan local & distant

en: Local scan
fr_FR: Scan local

en: Local scan only
fr_FR: Scan local uniquement

en: Local time
fr_FR: Heure locale

en: Log ID
fr_FR: ID du journal

en: Log date (UTC)
fr_FR: Date du journal (UTC)

en: Lost space
fr_FR: Espace perdu

en: Manage and deeply clean Tables, Options, Post Meta, User Meta, Transients, and Cron Jobs.
fr_FR: Gérez et nettoyez en profondeur Tables, Options, Post Meta, User Meta, Transients et Tâches Cron.

en: Manage your license from this section.
fr_FR: Gérez votre licence depuis cette section.

en: Manual corrections
fr_FR: Corrections manuelles

en: Many Premium Features
fr_FR: De nombreuses fonctionnalités Premium

en: Max execution time
fr_FR: Temps d'exécution max

en: Max retries reached
fr_FR: Nombre max de tentatives atteint

en: Maybe Later
fr_FR: Peut-être plus tard

en: Memory Limit
fr_FR: Limite de mémoire

en: Memory limit
fr_FR: Limite de mémoire

en: Menu placement
fr_FR: Emplacement du menu

en: Meta key
fr_FR: Clé Meta

en: Meta value
fr_FR: Valeur Meta

en: Monitor per-table size and row count trends to spot issues early.
fr_FR: Surveillez la taille par table et les tendances du nombre de lignes pour repérer les problèmes tôt.

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: More accurate
fr_FR: Plus précis

en: More info
fr_FR: Plus d'info

en: Multisite support
fr_FR: Support Multisite

en: Multisite: filter by site
fr_FR: Multisite : filtrer par site

en: Must-use plugins
fr_FR: Extensions indispensables

en: My account
fr_FR: Mon compte

en: MySQL version
fr_FR: Version MySQL

en: N/A
fr_FR: N/D

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name & start date are required
fr_FR: Le nom et la date de début sont obligatoires

en: Name not found!
fr_FR: Nom introuvable !

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Native WP functions
fr_FR: Fonctions WP natives

en: Network active plugins
fr_FR: Extensions actives sur le réseau

en: Network admin menu
fr_FR: Menu d'admin réseau

en: Never expires
fr_FR: N'expire jamais

en: New automated task
fr_FR: Nouvelle tâche automatisée

en: Next run
fr_FR: Prochaine exécution

en: Next run:
fr_FR: Prochaine exécution :

en: No
fr_FR: Non

en: No action selected!
fr_FR: Aucune action sélectionnée !

en: No activity found for the applied filters. Try different filters.
fr_FR: Aucune activité trouvée pour les filtres appliqués. Essayez d'autres filtres.

en: No activity found!
fr_FR: Aucune activité trouvée !

en: No columns found.
fr_FR: Aucune colonne trouvée.

en: No create statement available.
fr_FR: Aucune instruction de création disponible.

en: No credits found associated with your license.
fr_FR: Aucun crédit trouvé associé à votre licence.

en: No credits found for your Pro license. Please buy or redeem credits to use the remote scan feature.
fr_FR: Aucun crédit trouvé pour votre licence Pro. Veuillez acheter ou utiliser des crédits pour utiliser la fonctionnalité de scan à distance.

en: No data available
fr_FR: Aucune donnée disponible

en: No data available!
fr_FR: Aucune donnée disponible !

en: No data found
fr_FR: Aucune donnée trouvée

en: No data found.
fr_FR: Aucune donnée trouvée.

en: No data to import. You can uninstall the previous version(s)
fr_FR: Aucune donnée à importer. Vous pouvez désinstaller la/les version(s) précédente(s)

en: No events recorded
fr_FR: Aucun événement enregistré

en: No indexes found.
fr_FR: Aucun index trouvé.

en: No items are kept with this configuration.
fr_FR: Aucun élément n'est conservé avec cette configuration.

en: No items selected!
fr_FR: Aucun élément sélectionné !

en: No license key found to check.
fr_FR: Aucune clé de licence trouvée pour vérification.

en: No operations selected yet
fr_FR: Aucune opération sélectionnée

en: No remote scan credits available. Buy or redeem credits to use remote scan.
fr_FR: Aucun crédit du scan à distance disponible. Achetez ou échangez des crédits pour utiliser le scan à distance.

en: No status data available.
fr_FR: Aucune donnée d'état disponible.

en: No structure data available.
fr_FR: Aucune donnée de structure disponible.

en: No tables match your search.
fr_FR: Aucune table ne correspond à votre recherche.

en: No tasks found!
fr_FR: Aucune tâche trouvée !

en: No, not good enough
fr_FR: Non, pas assez bien

en: Non-public
fr_FR: Non public

en: Not installed
fr_FR: Non installé

en: Not scanned
fr_FR: Non scanné

en: Not scanned yet!
fr_FR: Pas encore scanné !

en: Not supported
fr_FR: Non supporté

en: Not supported!
fr_FR: Non supporté !

en: Note:
fr_FR: Note :

en: Note: Analytics data is refreshed every 24 hours.
fr_FR: Note : Les données analytiques sont actualisées toutes les 24 heures.

en: Object ID
fr_FR: ID de l'objet

en: Ok, you deserved it
fr_FR: Ok, vous l'avez mérité

en: Once
fr_FR: Une seule fois

en: Once cleaned, this action cannot be undone!
fr_FR: Une fois nettoyé, cette action ne peut pas être annulée !

en: Once daily
fr_FR: Une fois par jour

en: Once deleted, this action cannot be undone!
fr_FR: Une fois supprimé, cette action ne peut pas être annulée !

en: Once emptied, this action cannot be undone!
fr_FR: Une fois vidée, cette action ne peut pas être annulée !

en: Once hourly
fr_FR: Une fois par heure

en: Once monthly
fr_FR: Une fois par mois

en: Once weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: Once you activate, deactivate or uninstall addons, they will appear here.
fr_FR: Une fois que vous activez, désactivez ou désinstallez des extensions, elles apparaîtront ici.

en: Optimize
fr_FR: Optimiser

en: Optimize tables
fr_FR: Optimiser les tables

en: Option name
fr_FR: Nom de l'option

en: Orphan
fr_FR: Orphelin

en: Orphan logs
fr_FR: Journaux orphelins

en: Orphans
fr_FR: Orphelins

en: Other settings
fr_FR: Autres réglages

en: Other settings to configure the plugin behavior.
fr_FR: Autres réglages pour configurer le comportement de l'extension.

en: Overhead
fr_FR: Pertes (Overhead)

en: Override manual corrections?
fr_FR: Écraser les corrections manuelles ?

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: PHP version
fr_FR: Version PHP

en: Parent theme
fr_FR: Thème parent

en: Partial match
fr_FR: Correspondance partielle

en: Partial match scan
fr_FR: Scan de correspondance partielle

en: Partially successful
fr_FR: Partiellement réussi

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Paused Tasks
fr_FR: Tâches en pause

en: Performance settings
fr_FR: Réglages de performance

en: Pingbacks
fr_FR: Rétroliens (Pingbacks)

en: Places the plugin menu on the left side of your WP Admin
fr_FR: Place le menu de l'extension sur le côté gauche de votre administration WP

en: Places the plugin menu on the left side of your WP Network Admin.
fr_FR: Place le menu de l'extension sur le côté gauche de votre administration réseau WP.

en: Places the plugin menu under the WP Tools menu
fr_FR: Place le menu de l'extension sous le menu Outils WP

en: Please activate your license key to receive plugin updates.
fr_FR: Veuillez activer votre clé de licence pour recevoir les mises à jour de l'extension.

en: Please activate your plugin license first to perform a remote scan.
fr_FR: Veuillez d'abord activer votre licence d'extension pour effectuer une analyse à distance.

en: Please enter a credit code.
fr_FR: Veuillez saisir un code de crédit.

en: Please enter a valid number
fr_FR: Veuillez saisir un nombre valide

en: Please select a table!
fr_FR: Veuillez sélectionner une table !

en: Please select an action to apply!
fr_FR: Veuillez sélectionner une action à appliquer !

en: Please select at least one item to apply the action!
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un élément pour appliquer l'action !

en: Please select valid start and end dates.
fr_FR: Veuillez sélectionner des dates de début et de fin valides.

en: Please upgrade WordPress to %s or higher to use the plugin without issues.
fr_FR: Veuillez mettre à niveau WordPress vers la version %s ou supérieure pour utiliser l'extension sans problème.

en: Please upgrade your PHP to %s or higher to use the plugin without issues.
fr_FR: Veuillez mettre à niveau votre PHP vers la version %s ou supérieure pour utiliser l'extension sans problème.

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Plugins cron jobs
fr_FR: Tâches Cron des extensions

en: Plugins items
fr_FR: Éléments des extensions

en: Plugins meta
fr_FR: Meta des extensions

en: Plugins options
fr_FR: Options des extensions

en: Plugins post types
fr_FR: Types de publication des extensions

en: Plugins tables
fr_FR: Tables des extensions

en: Plugins transients
fr_FR: Transients des extensions

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Post Max Size
fr_FR: Taille max. de post

en: Post type
fr_FR: Type de publication

en: Post type:
fr_FR: Type de publication :

en: Post types
fr_FR: Types de publication

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Posts count
fr_FR: Nombre de publications

en: Posts count >
fr_FR: Nombre de publications >

en: Pre-sale Question
fr_FR: Question avant-vente

en: Prefix status
fr_FR: Statut du préfixe

en: Premium Features Selected
fr_FR: Fonctionnalités Premium sélectionnées

en: Premium items (won't be cleaned)
fr_FR: Éléments Premium (ne seront pas nettoyés)

en: Premium only
fr_FR: Premium seulement

en: Preparing items to scan
fr_FR: Préparation des éléments à scanner

en: Preparing local scan results
fr_FR: Préparation des résultats du scan local

en: Preserve items from the last X days from being cleaned.
fr_FR: Empêche les éléments des X derniers jours d'être nettoyés.

en: Preserve your -Keep Last- settings and configurations
fr_FR: Préservez vos réglages et configurations de 'Garder les derniers'

en: Prevent taking action on WordPress items
fr_FR: Empêcher d'agir sur les éléments WordPress

en: Preview before you clean
fr_FR: Aperçu avant de nettoyer

en: Primary key
fr_FR: Clé primaire

en: Priority Support
fr_FR: Support prioritaire

en: Priority email support
fr_FR: Support email prioritaire

en: Priority support
fr_FR: Support prioritaire

en: Pro - lifetime
fr_FR: Pro - à vie

en: Pro-lifetime
fr_FR: Pro à vie

en: Proceed
fr_FR: Procéder

en: Processing ...
fr_FR: Traitement en cours ...

en: Processing, please wait...
fr_FR: Traitement en cours, veuillez patienter...

en: Property
fr_FR: Propriété

en: Quick ranges
fr_FR: Plages rapides

en: Quickly locate items to clean, optimize, or manage with preset filters.
fr_FR: Localisez rapidement les éléments à nettoyer, optimiser ou gérer avec des filtres prédéfinis.

en: Raw data
fr_FR: Données brutes

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Redeem
fr_FR: Utiliser

en: Redeem credit code
fr_FR: Utiliser un code de crédit

en: Redeeming...
fr_FR: Utilisation en cours...

en: Reduce CPU usage
fr_FR: Réduire l'utilisation du processeur

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Refresh analytics
fr_FR: Actualiser l'analytique

en: Refresh credits info
fr_FR: Actualiser les informations de crédit

en: Refresh data
fr_FR: Actualiser les données

en: Refresh info
fr_FR: Actualiser les infos

en: Refresh the statistics for the selected tables.
fr_FR: Actualiser les statistiques pour les tables sélectionnées.

en: Refreshing ..
fr_FR: Actualisation ..

en: Refreshing...
fr_FR: Actualisation...

en: Regex scan (skipped)
fr_FR: Scan Regex (ignoré)

en: Remind me in a week
fr_FR: Me le rappeler dans une semaine

en: Remind me later
fr_FR: Me le rappeler plus tard

en: Remote Scan Credits
fr_FR: Crédits du scan à distance

en: Remote Scan Credits:
fr_FR: Crédits du scan à distance :

en: Remote SmartScan™
fr_FR: SmartScan™ Distant

en: Remote scan
fr_FR: Scan distant

en: Remote scan credits
fr_FR: Crédits de scan distant

en: Remote scan daily limit reached. Wait for reset or upgrade for higher limits.
fr_FR: Limite quotidienne du scan à distance atteinte. Attendez la réinitialisation ou mettez à niveau pour des limites plus élevées.

en: Repair
fr_FR: Réparer

en: Repair a possibly corrupted table (for certain storage engines only).
fr_FR: Réparer une table potentiellement corrompue (pour certains moteurs de stockage uniquement).

en: Repair tables
fr_FR: Réparer les tables

en: Request failed
fr_FR: La requête a échoué

en: Requesting remote scan
fr_FR: Demande de scan distant

en: Reset filters
fr_FR: Réinitialiser les filtres

en: Retention by count
fr_FR: Rétention par nombre

en: Retention by date
fr_FR: Rétention par date

en: Retry
fr_FR: Réessayer

en: Retry sending the request
fr_FR: Réessayer d'envoyer la requête

en: Retrying...
fr_FR: Nouvelle tentative...

en: Revisions
fr_FR: Révisions

en: Revisions, Auto drafts, unused postmeta, unused usermeta, expired transients, and more.
fr_FR: Révisions, brouillons auto, postmeta inutilisés, usermeta inutilisés, transients expirés, et plus.

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Run cleanup
fr_FR: Lancer le nettoyage

en: Run selected cleanups
fr_FR: Lancer les nettoyages sélectionnés

en: Running now
fr_FR: En cours d'exécution

en: Runs in %s
fr_FR: S'exécute dans %s

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save settings
fr_FR: Enregistrer les réglages

en: Saving...
fr_FR: Enregistrement...

en: Scan completed
fr_FR: Scan terminé

en: Scan details
fr_FR: Détails du scan

en: Scan in progress
fr_FR: Scan en cours

en: Scan max execution time
fr_FR: Temps d'exécution maximal de l'analyse

en: Scan options, tables, post meta, and more to identify their plugin/theme owners and detect orphans.
fr_FR: Scannez options, tables, post meta et plus pour identifier leurs propriétaires (extension/thème) et détecter les orphelins.

en: Scan progress
fr_FR: Progression du scan

en: Scan settings
fr_FR: Réglages du scan

en: Scan started
fr_FR: Scan démarré

en: Scan stopped
fr_FR: Scan arrêté

en: Scan timeout occurred!
fr_FR: Délai d'attente du scan dépassé !

en: Scan type
fr_FR: Type de scan

en: Scheduled at (UTC)
fr_FR: Planifié à (UTC)

en: Search and filter activities
fr_FR: Recherchez et filtrez les activités

en: Search for
fr_FR: Rechercher

en: Search in
fr_FR: Rechercher dans

en: Search...
fr_FR: Rechercher...

en: Security check failed! Invalid nonce.
fr_FR: Échec du contrôle de sécurité ! Nonce invalide.

en: See exactly tables added/deleted
fr_FR: Voyez exactement les tables ajoutées/supprimées

en: See what was cleaned and when
fr_FR: Voyez ce qui a été nettoyé et quand

en: See when an addon was activated or removed
fr_FR: Voyez quand une extension a été activée ou supprimée

en: See when plugins are activated, deactivated, or uninstalled, then filter the timeline.
fr_FR: Voyez quand les extensions sont activées, désactivées ou désinstallées, puis filtrez la chronologie.

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select a plugin
fr_FR: Sélectionner une extension

en: Select a theme
fr_FR: Sélectionner un thème

en: Select actions to do
fr_FR: Sélectionner les actions à faire

en: Select items to clean
fr_FR: Sélectionner les éléments à nettoyer

en: Select items…
fr_FR: Sélectionner des éléments…

en: Select one or more tables to view analytics.
fr_FR: Sélectionnez une ou plusieurs tables pour voir l'analytique.

en: Select tables ...
fr_FR: Sélectionner des tables ...

en: Select the items you want to import or actions to perform
fr_FR: Sélectionnez les éléments à importer ou les actions à effectuer

en: Select the scan configuration
fr_FR: Sélectionnez la configuration du scan

en: Select where to display the plugin menu.
fr_FR: Sélectionnez où afficher le menu de l'extension.

en: Select which tabs to hide or show in the plugin menu.
fr_FR: Sélectionnez quels onglets masquer ou afficher dans le menu de l'extension.

en: Selected
fr_FR: Sélectionné

en: Send this correction anonymously to the plugin server?
fr_FR: Envoyer cette correction anonymement au serveur de l'extension ?

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Server is under maintenance. Please retry again after few minutes
fr_FR: Le serveur est en maintenance. Veuillez réessayer dans quelques minutes

en: Set autoload to No
fr_FR: Définir l'autoload sur Non

en: Set autoload to Yes
fr_FR: Définir l'autoload sur Oui

en: Setting autoload to No can improve the performance of your website by reducing the number of options loaded on each page.
fr_FR: Définir l'autoload sur Non peut améliorer les performances de votre site en réduisant le nombre d'options chargées sur chaque page.

en: Setting autoload to No can improve the performance of your website by reducing the number of transients loaded on each page.
fr_FR: Définir l'autoload sur Non peut améliorer les performances de votre site en réduisant le nombre de transients chargés sur chaque page.

en: Setting autoload to Yes can decrease the performance of your website if you have a lot of options set to autoload.
fr_FR: Définir l'autoload sur Oui peut diminuer les performances de votre site si vous avez beaucoup d'options configurées en autoload.

en: Setting autoload to Yes can decrease the performance of your website if you have a lot of transients set to autoload.
fr_FR: Définir l'autoload sur Oui peut diminuer les performances de votre site si vous avez beaucoup de transients configurés en autoload.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Show all
fr_FR: Afficher tout

en: Show balance
fr_FR: Afficher le solde

en: Show filters
fr_FR: Afficher les filtres

en: Show formatted value
fr_FR: Afficher la valeur formatée

en: Show manual corrections only
fr_FR: Afficher les corrections manuelles seulement

en: Show original value
fr_FR: Afficher la valeur originale

en: Show tables with invalid prefix
fr_FR: Afficher les tables avec préfixe invalide

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Site inactive
fr_FR: Site inactif

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size big than
fr_FR: Taille plus grande que

en: Skip the queue and get help from the developers faster.
fr_FR: Sautez la file d'attente et obtenez de l'aide des développeurs plus rapidement.

en: Some cron jobs were deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines tâches cron ont bien été supprimées ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Some items were updated successfully; others were skipped because they belong to WordPress core or Advanced Database Cleaner plugin and cannot be categorized manually.
fr_FR: Certains éléments ont bien été mis à jour ; d'autres ont été ignorés car ils appartiennent au cœur de WordPress ou à l'extension Advanced Database Cleaner et ne peuvent pas être catégorisés manuellement.

en: Some options were deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines options ont bien été supprimées ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Some options were updated successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines options ont bien été mises à jour ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Some post meta was deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines métadonnées de publication ont bien été supprimées ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Some post types were purged successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certains types de publication ont bien été purgés ; d'autres ont été ignorés car ils appartiennent au cœur de WordPress et sont protégés.

en: Some tables were deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines tables ont bien été supprimées ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Some tables were emptied successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines tables ont bien été vidées ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Some transients were deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines transitoires ont bien été supprimées ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Some transients were updated successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines transitoires ont bien été mises à jour ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Some user meta was deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Certaines métadonnées d'utilisateur ont bien été supprimées ; d'autres ont été ignorées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: Spam comments
fr_FR: Commentaires indésirables

en: Specifies the duration (in milliseconds) for which the plugin can utilize the CPU before pausing. Try decreasing this value if you notice performance issues during scans, especially on shared hosting environments.
fr_FR: Spécifie la durée (en millisecondes) pendant laquelle l'extension peut utiliser le CPU avant de faire une pause. Essayez de diminuer cette valeur si vous remarquez des problèmes de performance pendant les scans, surtout sur des environnements d'hébergement partagé.

en: Specifies the duration (in milliseconds) for which the plugin pauses to allow other processes to utilize the CPU. Try increasing this value if you notice performance issues during scans, especially on shared hosting environments.
fr_FR: Spécifie la durée (en millisecondes) pendant laquelle l'extension fait une pause pour permettre à d'autres processus d'utiliser le CPU. Essayez d'augmenter cette valeur si vous remarquez des problèmes de performance pendant les scans, surtout sur des environnements d'hébergement partagé.

en: Specifies the maximum execution time for scan operations in seconds. Adjusting this value can help prevent long-running scans from causing timeout issues. Default is 0, which means the plugin will decide the best value.
fr_FR: Spécifie le temps d'exécution maximum pour les opérations de scan en secondes. Ajuster cette valeur peut aider à empêcher les scans longs de causer des problèmes de délai d'attente (timeout). La valeur par défaut est 0, ce qui signifie que l'extension décidera de la meilleure valeur.

en: Specifies the number of lines to process in each batch when reading files. Adjusting this value can help optimize performance and memory usage.
fr_FR: Spécifie le nombre de lignes à traiter dans chaque lot lors de la lecture des fichiers. Ajuster cette valeur peut aider à optimiser les performances et l'utilisation de la mémoire.

en: Specifies the number of rows to process in each batch when reading database tables. Reducing this value can help optimize performance and memory usage when dealing with large tables.
fr_FR: Spécifie le nombre de lignes à traiter dans chaque lot lors de la lecture des tables de la base de données. La réduction de cette valeur peut aider à optimiser les performances et l'utilisation de la mémoire lors du traitement de grandes tables.

en: Specifies the size (in kilobytes) of the content chunk read from a file in each iteration. Reducing this value may help prevent memory issues when processing large files.
fr_FR: Spécifie la taille (en kilo-octets) du morceau de contenu lu depuis un fichier à chaque itération. Réduire cette valeur peut aider à prévenir les problèmes de mémoire lors du traitement de gros fichiers.

en: Standard plan
fr_FR: Plan Standard

en: Start a scan for cron jobs
fr_FR: Lancer un scan des tâches Cron

en: Start a scan for options
fr_FR: Lancer un scan des options

en: Start a scan for post meta
fr_FR: Lancer un scan des post meta

en: Start a scan for post types
fr_FR: Lancer une analyse des types de publication

en: Start a scan for tables
fr_FR: Lancer un scan des tables

en: Start a scan for transients
fr_FR: Lancer un scan des transients

en: Start a scan for user meta
fr_FR: Lancer un scan des user meta

en: Start date cannot be after end date.
fr_FR: La date de début ne peut pas être postérieure à la date de fin.

en: Start date:
fr_FR: Date de début :

en: Start the scan
fr_FR: Démarrer le scan

en: Start time
fr_FR: Heure de début

en: Starter plan
fr_FR: Plan Starter

en: Status
fr_FR: Statut

en: Step 1
fr_FR: Étape 1

en: Step 2
fr_FR: Étape 2

en: Step 3
fr_FR: Étape 3

en: Step 4
fr_FR: Étape 4

en: Stop the scan
fr_FR: Arrêter le scan

en: Stopping scan...
fr_FR: Arrêt du scan...

en: Submenu under tools
fr_FR: Sous-menu sous outils

en: Submit your verified corrections to improve global scan accuracy.
fr_FR: Soumettez vos corrections vérifiées pour améliorer la précision globale du scan.

en: Success!
fr_FR: Succès !

en: Successful
fr_FR: Réussi

en: Successfully saved!
fr_FR: Enregistré avec succès !

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Supported
fr_FR: Supporté

en: Synchronize balance
fr_FR: Synchroniser le solde

en: Synchronizing your balance...
fr_FR: Synchronisation de votre solde...

en: System info
fr_FR: Info système

en: Table Rows
fr_FR: Lignes de la table

en: Table Status
fr_FR: État de la table

en: Table Structure
fr_FR: Structure de la table

en: Table name
fr_FR: Nom de la table

en: Table size
fr_FR: Taille de la table

en: Table status
fr_FR: Statut de la table

en: Table:
fr_FR: Table :

en: Tables added
fr_FR: Tables ajoutées

en: Tables added on:
fr_FR: Tables ajoutées le :

en: Tables analytics
fr_FR: Analytique des tables

en: Tables count
fr_FR: Nombre de tables

en: Tables count chart
fr_FR: Graphique du nombre de tables

en: Tables deleted
fr_FR: Tables supprimées

en: Tables deleted on:
fr_FR: Tables supprimées le :

en: Tables growth analytics
fr_FR: Analytique de croissance des tables

en: Tables size charts
fr_FR: Graphiques de taille des tables

en: Target specific sub-sites when reviewing or cleaning data.
fr_FR: Ciblez des sous-sites spécifiques lors de la révision ou du nettoyage des données.

en: Task name
fr_FR: Nom de la tâche

en: Task to delete: %s
fr_FR: Tâche à supprimer : %s

en: Term ID
fr_FR: ID du terme

en: Term order
fr_FR: Ordre des termes

en: Term taxonomy ID
fr_FR: ID de taxonomie de terme

en: The Free and old Pro versions can be uninstalled since you are using the newest Premium version
fr_FR: Les versions Gratuite et ancienne Pro peuvent être désinstallées car vous utilisez la dernière version Premium

en: The Free version can be uninstalled since you are using the Premium version
fr_FR: La version Gratuite peut être désinstallée car vous utilisez la version Premium

en: The InnoDB storage engine is not supported by your MySQL server. Conversion cannot be performed.
fr_FR: Le moteur de stockage InnoDB n'est pas pris en charge par votre serveur MySQL. La conversion ne peut pas être effectuée.

en: The Log file is not readable or does not exist.
fr_FR: Le fichier journal n'est pas lisible ou n'existe pas.

en: The SQL statement used to create this table. Useful for documentation or recreating the table structure elsewhere.
fr_FR: L'instruction SQL utilisée pour créer cette table. Utile pour la documentation ou pour recréer la structure de la table ailleurs.

en: The cron jobs below have no registered actions. Review and delete those that are obsolete.
fr_FR: Les tâches Cron ci-dessous n'ont pas d'actions enregistrées. Examinez et supprimez celles qui sont obsolètes.

en: The following operations are only available in the premium version and will not be cleaned:
fr_FR: Les opérations suivantes sont uniquement disponibles dans la version premium et ne seront pas nettoyées :

en: The free version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the premium version is active.
fr_FR: La version gratuite de Advanced DB Cleaner a été désactivée car la version premium est active.

en: The free version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the pro version is active.
fr_FR: La version gratuite d'Advanced DB Cleaner a été désactivée car la version pro est active.

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
fr_FR: La clé que vous avez saisie appartient à un lot, veuillez utiliser la clé de licence spécifique au produit.

en: The local scan results will be transmitted to a remote database to enhance the accuracy of results and provide more detailed information about the items. No sensitive data is sent.
fr_FR: Les résultats du scan local seront transmis à une base de données distante pour améliorer la précision des résultats et fournir des informations plus détaillées sur les éléments. Aucune donnée sensible n'est envoyée.

en: The log file cannot be loaded since its size exceeds the limit. You can access it directly via: %s
fr_FR: Le fichier journal ne peut pas être chargé car sa taille dépasse la limite. Vous pouvez y accéder directement via : %s

en: The most advanced Database Cleaner for WordPress. Clean database by deleting orphaned items such as old "revisions", "old drafts", optimize database, and more.
fr_FR: Le nettoyeur de base de données le plus avancé pour WordPress. Nettoyez la base de données en supprimant les éléments orphelins tels que les anciennes "révisions", les "anciens brouillons", optimisez la base de données, et plus encore.

en: The old Pro version can be uninstalled since you are using the newest Premium version
fr_FR: L'ancienne version Pro peut être désinstallée car vous utilisez la dernière version Premium

en: The optimization reorganizes the physical storage of table data to reduce storage space and improve efficiency when accessing the table
fr_FR: L'optimisation réorganise le stockage physique des données de la table pour réduire l'espace de stockage et améliorer l'efficacité lors de l'accès à la table

en: The plugin or theme the item belongs to, determined after running a scan. If uncertain, an estimated likelihood (%) is shown, the higher the percentage, the more likely the item belongs to that plugin/theme.
fr_FR: L'extension ou thème auquel l'élément appartient, déterminé après un scan. En cas d'incertitude, une probabilité estimée (%) est affichée ; plus le pourcentage est élevé, plus il est probable que l'élément appartienne à cette extension/thème.

en: The plugin will begin by scanning items against your local files, then it will anonymously send the scan results to a secure remote database for more accurate results.
fr_FR: L'extension commencera par scanner les éléments par rapport à vos fichiers locaux, puis elle enverra anonymement les résultats du scan à une base de données distante sécurisée pour des résultats plus précis. Aucune donnée personnelle n'est collectée.

en: The plugin will only scan your items against your local files; no data will be sent to the remote database.
fr_FR: L'extension scannera uniquement vos éléments par rapport à vos fichiers locaux ; aucune donnée ne sera envoyée à la base de données distante.

en: The pro version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the newest premium version is active.
fr_FR: La version pro de Advanced DB Cleaner a été désactivée car la nouvelle version premium est active.

en: The remote database cannot scan such a large number of items. Contact the plugin developer for more information.
fr_FR: La base de données distante ne peut pas scanner un si grand nombre d'éléments. Contactez le développeur de l'extension pour plus d'informations.

en: The remote scan is a powerful feature that enhances largely the accuracy of the scan results. Since it costs ongoing charges to maintain, it is not included in the lifetime plan. There are two ways to use it:
fr_FR: Le scan à distance est une fonctionnalité puissante qui améliore considérablement la précision des résultats d'analyse. Comme son maintien entraîne des frais permanents, il n'est pas inclus dans l'offre à vie. Il existe deux façons de l'utiliser :

en: The remote server is being prepared for maintenance. Please try again later.
fr_FR: Le serveur distant est en cours de préparation pour maintenance. Veuillez réessayer plus tard.

en: The remote server is under maintenance. Please try again later.
fr_FR: Le serveur distant est en maintenance. Veuillez réessayer plus tard.

en: The retention by items is available in the premium version.
fr_FR: La rétention par éléments est disponible dans la version premium.

en: The scan allows the identification of the plugins or themes to which the items belong.
fr_FR: Le scan permet l'identification des extensions ou thèmes auxquels les éléments appartiennent.

en: The scan cannot start!
fr_FR: Le scan ne peut pas démarrer !

en: The scan process identifies to which plugin/theme a table, option, or other element belongs. You can customize this process using the scan settings below.
fr_FR: Le processus de scan identifie à quel extension/thème appartient une table, une option ou un autre élément. Vous pouvez personnaliser ce processus en utilisant les réglages de scan ci-dessous.

en: The scan will attempt to find exact matches for items names in the previously collected files.
fr_FR: Le scan tentera de trouver des correspondances exactes pour les noms des éléments dans les fichiers précédemment collectés.

en: The scan will identify which plugins or themes your items are associated with
fr_FR: Le scan identifiera à quels extensions ou thèmes vos éléments sont associés

en: The selected cron jobs could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Les tâches cron sélectionnées n'ont pas pu être supprimées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The selected items could not be edited because they belong to WordPress core or Advanced Database Cleaner plugin.
fr_FR: Les éléments sélectionnés n'ont pas pu être modifiés car ils appartiennent au cœur de WordPress ou à l'extension Advanced Database Cleaner.

en: The selected options could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Les options sélectionnées n'ont pas pu être supprimées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The selected options could not have their autoload edited because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Le chargement automatique des options sélectionnées n'a pas pu être modifié car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The selected post meta could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Les métadonnées de publication sélectionnées n'ont pas pu être supprimées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The selected post types could not be purged because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Les types de publication sélectionnés n'ont pas pu être purgés car ils appartiennent au cœur de WordPress et sont protégés.

en: The selected tables could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Les tables sélectionnées n'ont pas pu être supprimées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The selected tables could not be emptied because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Les tables sélectionnées n'ont pas pu être vidées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The selected transients could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Les transitoires sélectionnées n'ont pas pu être supprimées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The selected transients could not have their autoload edited because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Le chargement automatique des transitoires sélectionnées n'a pas pu être modifié car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The selected user meta could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
fr_FR: Les métadonnées d'utilisateur sélectionnées n'ont pas pu être supprimées car elles appartiennent au cœur de WordPress et sont protégées.

en: The server is scanning your items...
fr_FR: Le serveur scanne vos éléments...

en: The table could not be converted. Please try again later.
fr_FR: La table n'a pas pu être convertie. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: The table is corrupted and cannot be accessed.
fr_FR: La table est corrompue et ne peut pas être accédée.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Themes cron jobs
fr_FR: Tâches Cron des thèmes

en: Themes items
fr_FR: Éléments des thèmes

en: Themes meta
fr_FR: Meta des thèmes

en: Themes options
fr_FR: Options des thèmes

en: Themes post types
fr_FR: Types de publication des thèmes

en: Themes tables
fr_FR: Tables des thèmes

en: Themes transients
fr_FR: Transients des thèmes

en: There is an issue with your license. Please check your license status in the settings.
fr_FR: Il y a un problème avec votre licence. Veuillez vérifier l'état de votre licence dans les réglages.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
fr_FR: Cela semble être une clé de licence invalide pour %s.

en: This correction will be sent anonymously to our server
fr_FR: Cette correction sera envoyée anonymement à notre serveur

en: This credit code has already been redeemed. Please close this pop-up and click the 'Refresh credits info' button to refresh your credit balance
fr_FR: Ce code de crédit a déjà été utilisé. Veuillez fermer cette fenêtre contextuelle et cliquer sur le bouton « Actualiser les informations de crédit » pour actualiser votre solde de crédits.

en: This method uses WordPress native functions for cleanup operations. This ensures compatibility with WordPress but may be slower. For example, when deleting trashed posts, this method will trigger all associated hooks and actions to delete related metadata, taxonomies, and other linked data, ensuring a thorough cleanup.
fr_FR: Cette méthode utilise les fonctions natives de WordPress pour les opérations de nettoyage. Cela garantit la compatibilité avec WordPress mais peut être plus lent. Par exemple, lors de la suppression de publications mises à la corbeille, cette méthode déclenchera tous les hooks et actions associés pour supprimer les métadonnées, taxonomies et autres données liées, assurant un nettoyage en profondeur.

en: This method uses direct SQL queries for cleanup operations. This can be faster but may bypass some WordPress mechanisms. For example, when deleting trashed posts, this method will directly remove the posts from the database without triggering associated hooks and actions, which may leave related metadata, taxonomies, and other linked data intact and potentially lead to extra orphaned items.
fr_FR: Cette méthode utilise des requêtes SQL directes pour les opérations de nettoyage. Cela peut être plus rapide mais peut contourner certains mécanismes de WordPress. Par exemple, lors de la suppression de publications mises à la corbeille, cette méthode supprimera directement les publications de la base de données sans déclencher les hooks et actions associés, ce qui peut laisser les métadonnées, taxonomies et autres données liées intactes et potentiellement entraîner des éléments orphelins supplémentaires.

en: This module tracks plugin and theme activity, including activation, deactivation, and uninstallation, and provides a complete history for debugging and site analysis.
fr_FR: Ce module suit l'activité des extensions et thèmes, y compris l'activation, la désactivation et la désinstallation, et fournit un historique complet pour le débogage et l'analyse du site.

en: This table cannot be converted because it belongs to WordPress core and is protected.
fr_FR: Cette table ne peut pas être convertie car elle appartient au cœur de WordPress et est protégée.

en: This table is currently being converted in the background. Please check back later.
fr_FR: Cette table est en cours de conversion en arrière-plan. Veuillez vérifier ultérieurement.

en: This will override any manual 'belongs to' corrections you have made. If you are unsure, leave this option disabled.
fr_FR: Ceci écrasera toutes les corrections manuelles 'appartient à' que vous avez faites. Si vous n'êtes pas sûr, laissez cette option désactivée.

en: Timeouts occurred:
fr_FR: Délais d'attente survenus :

en: Title
fr_FR: Titre

en: To
fr_FR: Au

en: To access it, we created a separate plugin version under an annual pricing model, bundled with the Remote Scan feature and upcoming AI and cloud capabilities. As a lifetime customer, you can benefit from a 50% discount on the first purchase and all renewals (discount available for a limited time).
fr_FR: Pour y accéder, nous avons créé une version d'extension distincte sous un modèle de tarification annuel, regroupant la fonctionnalité du scan à distance et les futures permissions d'IA et de cloud. En tant que client·e à vie, vous pouvez bénéficier d'une remise de 50 % sur le premier achat et tous les renouvellements (remise disponible pour une durée limitée).

en: To optimize
fr_FR: À optimiser

en: To repair
fr_FR: À réparer

en: Today's usage
fr_FR: Utilisation du jour

en: Too many items to send due to your server limitation. Trimmed items:
fr_FR: Trop d'éléments à envoyer en raison de la limitation de votre serveur. Éléments coupés :

en: Total Tasks
fr_FR: Total des tâches

en: Total activities
fr_FR: Activités totales

en: Total columns
fr_FR: Total des colonnes

en: Total credits used:
fr_FR: Crédits totaux utilisés :

en: Total cron jobs
fr_FR: Total des tâches Cron

en: Total disk space wasted by table overhead, which can be recovered by optimizing the table.
fr_FR: Espace disque total gaspillé par les pertes (overhead) de la table, qui peut être récupéré en optimisant la table.

en: Total forced timeouts:
fr_FR: Total des délais d'attente forcés :

en: Total options
fr_FR: Total des options

en: Total post types
fr_FR: Total des types de publication

en: Total rows
fr_FR: Total des lignes

en: Total tables
fr_FR: Total des tables

en: Total timeouts:
fr_FR: Total des délais d'attente :

en: Total transients
fr_FR: Total des transients

en: Track tables rows & columns changes
fr_FR: Suivre les modifications de lignes et colonnes

en: Track total DB size and table count over time; drill into daily or monthly changes.
fr_FR: Suivez la taille totale de la BDD et le nombre de tables au fil du temps ; analysez les modifications quotidiennes ou mensuelles.

en: Trackbacks
fr_FR: Rétroliens (Trackbacks)

en: Transient name
fr_FR: Nom du transient

en: Transients below are expired. You can safely delete them.
fr_FR: Les transients ci-dessous sont expirés. Vous pouvez les supprimer en toute sécurité.

en: Transients with autoload enabled also increase the autoload size. Check the Transients tab as well.
fr_FR: Les transients avec l'autoload activé augmentent également la taille de l'autoload. Vérifiez aussi l'onglet Transients.

en: Trashed comments
fr_FR: Commentaires à la corbeille

en: Trashed posts
fr_FR: Articles à la corbeille

en: Try changing the filters or search term
fr_FR: Essayez de modifier les filtres ou le terme de recherche

en: Tune scan depth and resource usage to fit your hosting limits.
fr_FR: Ajustez la profondeur du scan et l'utilisation des ressources pour correspondre aux limites de votre hébergement.

en: Twice daily
fr_FR: Deux fois par jour

en: Unapproved comments
fr_FR: Commentaires non approuvés

en: Unauthorized! Insufficient permissions.
fr_FR: Non autorisé ! Droits insuffisants.

en: Unauthorized! You should be logged in.
fr_FR: Non autorisé ! Vous devez être connecté.

en: Uninstall
fr_FR: Désinstallation

en: Uninstall old versions
fr_FR: Désinstaller les anciennes versions

en: Uninstall previous versions?
fr_FR: Désinstaller les versions précédentes ?

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown action
fr_FR: Action inconnue

en: Unknown error occurred!
fr_FR: Une erreur inconnue est survenue !

en: Unknown plan
fr_FR: Plan inconnu

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Unlimited Automated Tasks
fr_FR: Tâches automatisées illimitées

en: Unlimited plan
fr_FR: Offre illimitée

en: Unlock Addons Activity Timeline
fr_FR: Débloquer la chronologie d'activité des extensions

en: Unlock Advanced Filters
fr_FR: Débloquer les filtres avancés

en: Unlock Advanced Filters:
fr_FR: Débloquer les filtres avancés :

en: Unlock Cleanup Events Log
fr_FR: Débloquer le journal des événements de nettoyage

en: Unlock Database Analytics
fr_FR: Débloquer l'analytique de la base de données

en: Unlock Premium Automation
fr_FR: Débloquer l'automatisation Premium

en: Unlock Tables Analytics
fr_FR: Débloquer l'analytique des tables

en: Unlock the Action Scheduler Cleanup
fr_FR: Débloquer le nettoyage d'Action Scheduler

en: Unselect All
fr_FR: Tout désélectionner

en: Unselect all
fr_FR: Tout désélectionner

en: Unused
fr_FR: Inutilisé

en: Unused comment meta
fr_FR: Comment meta inutilisés

en: Unused commentmeta
fr_FR: Commentmeta inutilisés

en: Unused post meta
fr_FR: Post meta inutilisés

en: Unused postmeta
fr_FR: Postmeta inutilisés

en: Unused relationships
fr_FR: Relations inutilisées

en: Unused term meta
fr_FR: Term meta inutilisés

en: Unused termmeta
fr_FR: Termmeta inutilisés

en: Unused user meta
fr_FR: User meta inutilisés

en: Unused usermeta
fr_FR: Usermeta inutilisés

en: Up to 5 tasks
fr_FR: Jusqu'à 5 tâches

en: Update balance
fr_FR: Mettre à jour le solde

en: Update task
fr_FR: Mettre à jour la tâche

en: Updated successfully!
fr_FR: Mis à jour avec succès !

en: Updating balance...
fr_FR: Mise à jour du solde...

en: Upgrade
fr_FR: Mettre à niveau

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau

en: Upgrade my license
fr_FR: Mettre à niveau ma licence

en: Upgrade now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade to Premium
fr_FR: Passer à Premium

en: Upgrade to Premium for the most accurate, safe database cleanup
fr_FR: Passez à la version Premium pour le nettoyage de base de données le plus précis et sûr

en: Upgrade to Premium to scan the items below and identify which plugin or theme they belong to.
fr_FR: Passez à la version Premium pour scanner les éléments ci-dessous et identifier à quel extension ou thème ils appartiennent.

en: Upgrade to create unlimited tasks with advanced features.
fr_FR: Passez à la version supérieure pour créer des tâches illimitées avec des fonctionnalités avancées.

en: Upgrade to the Premium to access comprehensive database analytics.
fr_FR: Passez à la version Premium pour accéder à une analytique complète de la base de données.

en: Upgrade to the Premium to access comprehensive tables analytics.
fr_FR: Passez à la version Premium pour accéder à une analytique complète des tables.

en: Upgrade to the Premium to access detailed logs of your cleanup tasks.
fr_FR: Passez à la version Premium pour accéder aux journaux détaillés de vos tâches de nettoyage.

en: Upgrade to the Premium to access the addons activity timeline.
fr_FR: Passez à la version Premium pour accéder à la chronologie d'activité des extensions.

en: Upgrade to the Premium to clean up old or unused Action Scheduler data.
fr_FR: Passez à la version Premium pour nettoyer les données anciennes ou inutilisées d'Action Scheduler.

en: Upload Max Filesize
fr_FR: Taille max. d'envoi

en: Uploads folder is not writable. Check permissions.
fr_FR: Le dossier Uploads n'est pas accessible en écriture. Vérifiez les droits.

en: Use credits
fr_FR: Utiliser les crédits

en: Use full CPU power
fr_FR: Utiliser la pleine puissance CPU

en: User ID
fr_FR: ID Utilisateur

en: Valid prefix
fr_FR: Préfixe valide

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Value must be between %1$s and %2$s
fr_FR: La valeur doit être comprise entre %1$s et %2$s

en: Value must be between %1$s and %2$s, or 0 for the default value.
fr_FR: La valeur doit être comprise entre %1$s et %2$s, ou 0 pour la valeur par défaut.

en: View
fr_FR: Voir

en: View charts by day or month
fr_FR: Voir les graphiques par jour ou mois

en: View detailed logs for every scheduled task you create.
fr_FR: Consultez des journaux détaillés pour chaque tâche planifiée que vous créez.

en: View documentation
fr_FR: Voir la documentation

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: WP cron jobs
fr_FR: Tâches Cron WP

en: WP debug
fr_FR: Débogage WP

en: WP items
fr_FR: Éléments WP

en: WP meta
fr_FR: Meta WP

en: WP options
fr_FR: Options WP

en: WP post types
fr_FR: Types de publication WP

en: WP tables
fr_FR: Tables WP

en: WP transients
fr_FR: Transients WP

en: We couldn't verify your license. Please check that your license key is active for the current website.
fr_FR: Nous n'avons pas pu vérifier votre licence. Veuillez vérifier que votre clé de licence est active pour le site actuel.

en: We have introduced a new Remote Scan feature, designed to detect orphaned database items with much higher accuracy. Because this feature requires ongoing infrastructure and maintenance costs, %1$sit is not included in the lifetime plan%2$s.
fr_FR: Nous avons introduit une nouvelle fonctionnalité d'analyse à distance, conçue pour détecter les éléments de base de données orphelins avec une précision bien plus élevée. Étant donné que cette fonctionnalité nécessite des coûts d'infrastructure et de maintenance continus, %1$selle n'est pas incluse dans l'offre à vie%2$s.

en: Webserver
fr_FR: Serveur Web

en: When enabled, the plugin automatically counts cleanable items and estimates the potential space savings. You can disable it for items with a large number of entries to improve performance.
fr_FR: Lorsqu'activée, l'extension compte automatiquement les éléments nettoyables et estime l'espace potentiel économisé. Vous pouvez la désactiver pour les éléments avec un grand nombre d'entrées afin d'améliorer les performances.

en: When enabled, the plugin will utilize the full CPU power during scans, which may lead to faster scan times but could impact server performance. Disabling this option will make the plugin use less CPU, potentially reducing performance impact on your server during scans.
fr_FR: Si activé, l'extension utilisera toute la puissance du CPU pendant les scans, ce qui peut conduire à des temps de scan plus rapides mais pourrait impacter les performances du serveur. Désactiver cette option fera que l'extension utilisera moins de CPU, réduisant potentiellement l'impact sur les performances de votre serveur pendant les scans.

en: Where to find my credit codes?
fr_FR: Où trouver mes codes de crédit ?

en: Where to track my credits usage?
fr_FR: Où suivre l'utilisation de mes crédits ?

en: Whether a post type is intended for use publicly either via the admin interface or by front-end users
fr_FR: Indique si un type de publication est destiné à être utilisé publiquement via l'interface d'administration ou par les utilisateurs/utilisatrices de l'interface publique

en: Who uses this item?
fr_FR: Qui utilise cet élément ?

en: Will not be cleaned
fr_FR: Ne sera pas nettoyé

en: WordPress core
fr_FR: Cœur WordPress

en: WordPress file system API is not initialized.
fr_FR: L'API du système de fichiers WordPress n'est pas initialisée.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are at position %d in the queue.
fr_FR: Vous êtes en position %d dans la file d'attente.

en: You are now using the newest premium version of the plugin, would you like to import your data from the previous version?
fr_FR: Vous utilisez maintenant la nouvelle version premium de l'extension, souhaitez-vous importer vos données depuis la version précédente ?

en: You are on the %s.
fr_FR: Vous êtes sur le %s.

en: You can edit the scan results to correctly associate items with their respective plugins or themes if you are certain of their belonging.
fr_FR: Vous pouvez modifier les résultats du scan pour associer correctement les éléments à leurs extensions ou thèmes respectifs si vous êtes certain de leur appartenance.

en: You can save:
fr_FR: Vous pouvez économiser :

en: You can upgrade to the full Version 4, which includes the Remote Scan and Cloud features, available on an annual subscription.
fr_FR: Vous pouvez mettre à niveau vers la version 4 complète, qui inclut les fonctionnalités de scan à distance et de cloud, disponible via un abonnement annuel.

en: You disabled this module. Please enable it in the settings to start recording addon activities.
fr_FR: Vous avez désactivé ce module. Veuillez l'activer dans les réglages pour commencer à enregistrer l'activité des extensions.

en: You disabled this module. Please enable it in the settings to track database changes.
fr_FR: Vous avez désactivé ce module. Veuillez l'activer dans les réglages pour suivre les modifications de la base de données.

en: You don't have any tasks matching the selected filter.
fr_FR: Vous n'avez aucune tâche correspondant au filtre sélectionné.

en: You don't have enough credits to send additional remote requests.
fr_FR: Vous n'avez pas assez de crédits pour envoyer des requêtes distantes supplémentaires.

en: You have %d remaining credits to use.
fr_FR: Il vous reste %d crédits à utiliser.

en: You have been using %s for more than 1 week. Would you mind taking a few seconds to give it a 5-star rating on WordPress? Thank you in advance :)
fr_FR: Vous utilisez %s depuis plus d'une semaine. Pourriez-vous prendre quelques secondes pour lui donner une note de 5 étoiles sur WordPress ? Merci d'avance :)

en: You have been using the "Advanced DB Cleaner" for more than 1 week. Would you mind taking a few seconds to give it a 5-star rating on WordPress? Thank you in advance :)
fr_FR: Vous utilisez "Advanced DB Cleaner" depuis plus d'une semaine. Pourriez-vous prendre quelques secondes pour lui donner une note de 5 étoiles sur WordPress ? Merci d'avance :)

en: You have chosen to submit your manual corrections to the plugin server. To change this, please navigate to the plugin settings page
fr_FR: Vous avez choisi de soumettre vos corrections manuelles au serveur de l'extension. Pour changer cela, veuillez naviguer vers la page de réglages de l'extension.

en: You have reached your daily limit for remote server requests. Please wait for your credits to reset or upgrade your license for a higher limit.
fr_FR: Vous avez atteint votre limite quotidienne de requêtes au serveur distant. Veuillez attendre que vos crédits se réinitialisent ou mettez à niveau votre licence pour une limite plus élevée.

en: You have reached your daily limit for remote server requests. Please wait for your credits to reset.
fr_FR: Vous avez atteint votre limite quotidienne de requêtes au serveur distant. Veuillez attendre que vos crédits soient réinitialisés.

en: You have used all your total credits. Buy more credits or redeem a credit code to continue using the remote scan.
fr_FR: Vous avez utilisé tous vos crédits totaux. Achetez plus de crédits ou utilisez un code de crédit pour continuer à utiliser le scan distant.

en: You manually corrected this items!
fr_FR: Vous avez corrigé manuellement ces éléments !

en: You must first activate your plugin license before redeeming a credit code.
fr_FR: Vous devez d'abord activer la licence de votre extension avant d'utiliser un code de crédit.

en: You must first activate your plugin license before synchronizing your balance.
fr_FR: Vous devez d'abord activer votre licence d'extension avant de synchroniser votre solde.

en: You're using the Free version
fr_FR: Vous utilisez la version Gratuite

en: You're using the Premium version
fr_FR: Vous utilisez la version Premium

en: Your "Advanced DB Cleaner Pro" has been upgraded to version 4.x, a major update featuring a new architecture, a redesigned interface, and many new features.
fr_FR: Votre « Advanced DB Cleaner Pro » a été mis à niveau vers la version 4.x, une mise à jour majeure comprenant une nouvelle architecture, une interface repensée et de nombreuses nouvelles fonctionnalités.

en: Your %1$sAdvanced DB Cleaner Pro%2$s has been upgraded to version 4.x, a major update featuring a new architecture, a redesigned interface, and many new features.
fr_FR: Votre %1$sAdvanced DB Cleaner Pro%2$s a été mis à niveau vers la version 4.x, une mise à jour majeure comprenant une nouvelle architecture, une interface repensée et de nombreuses nouvelles fonctionnalités.

en: Your autoload size (%1$s) exceeds your WordPress recommendation (%2$s). Reducing it may improve performance.
fr_FR: La taille de votre autoload (%1$s) dépasse la recommandation de WordPress (%2$s). La réduire peut améliorer les performances.

en: Your balance has been synchronized.
fr_FR: Votre solde a été synchronisé.

en: Your license does not match this product. Please deactivate and enter a valid license key for Advanced Database Cleaner.
fr_FR: Votre licence ne correspond pas à ce produit. Veuillez désactiver et saisir une clé de licence valide pour Advanced Database Cleaner.

en: Your license has been disabled. Please note that this license will no longer receive updates. (contact support if you think this is a mistake)
fr_FR: Votre licence a été désactivée. Veuillez noter que cette licence ne recevra plus de mises à jour. (contactez le support si vous pensez que c'est une erreur)

en: Your license has expired. Please renew it to continue receiving updates and support. Click the 'My Account' link below to access your account and renew your license.
fr_FR: Votre licence a expiré. Veuillez la renouveler pour continuer à recevoir les mises à jour et le support. Cliquez sur le lien 'Mon Compte' ci-dessous pour accéder à votre compte et renouveler votre licence.

en: Your license is expiring soon. It should automatically renew if your payment method is valid.
fr_FR: Votre licence expire bientôt. Elle devrait se renouveler automatiquement si votre moyen de paiement est valide.

en: Your license is inactive for this site. Please deactivate it and activate it again.
fr_FR: Votre licence est inactive pour ce site. Veuillez la désactiver et l'activer à nouveau.

en: Your license is invalid. Please deactivate and enter a valid license key.
fr_FR: Votre licence est invalide. Veuillez désactiver et saisir une clé de licence valide.

en: Your license is not active for this URL.
fr_FR: Votre licence n'est pas active pour ce site.

en: Your license key has been deactivated.
fr_FR: Votre clé de licence a été désactivée.

en: Your license key has been disabled.
fr_FR: Votre clé de licence a été désactivée.

en: Your license key has expired.
fr_FR: Votre clé de licence a expiré.

en: Your license key has reached its activation limit. Please deactivate it on any unused sites to be able to use it again, or consider upgrading your license to allow more activations.
fr_FR: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation. Veuillez la désactiver sur les sites inutilisés pour pouvoir l'utiliser à nouveau, ou envisagez de mettre à niveau votre licence pour permettre plus d'activations.

en: Your license key is invalid.
fr_FR: Votre clé de licence est invalide.

en: [Filter applied]
fr_FR: [Filtre appliqué]

en: [Filter]
fr_FR: [Filtre]

en: [In main site]
fr_FR: [Dans le site principal]

en: [Server time]
fr_FR: [Heure du serveur]

en: canceled
fr_FR: annulé

en: check logs
fr_FR: vérifier les journaux

en: complete
fr_FR: terminé

en: corrected items:
fr_FR: éléments corrigés :

en: day
fr_FR: jour

en: days
fr_FR: jours

en: failed
fr_FR: échoué

en: files
fr_FR: fichiers

en: hour
fr_FR: heure

en: hours
fr_FR: heures

en: in total
fr_FR: au total

en: item | items
fr_FR[0]: élément
fr_FR[1]: éléments

en: items cleaned
fr_FR: éléments nettoyés

en: items selected
fr_FR: éléments sélectionnés

en: items to clean up
fr_FR: éléments à nettoyer

en: just now
fr_FR: à l'instant

en: month
fr_FR: mois

en: months
fr_FR: mois

en: more
fr_FR: plus

en: never
fr_FR: jamais

en: oEmbed caches
fr_FR: Caches oEmbed

en: of
fr_FR: de

en: of data
fr_FR: de données

en: orphaned
fr_FR: orphelin

en: per post
fr_FR: par article

en: skipped
fr_FR: ignoré

en: upgrade
fr_FR: mise à niveau

en: view
fr_FR: voir

en: week
fr_FR: semaine

en: weeks
fr_FR: semaines

en: with invalid prefix
fr_FR: avec préfixe invalide

en: year
fr_FR: année

en: years
fr_FR: années
