Advanced Database Cleaner - Premium 4.0.0 - en to it_IT translation catalogue (1000 entries)

en:  %d item could not be processed. |  %d items could not be processed.
it_IT[0]:  %d elemento non ha potuto essere elaborato.
it_IT[1]:  %d elementi non hanno potuto essere elaborati.

en:  (local time)
it_IT:  (ora locale)

en: %1$d day | %1$d days
it_IT[0]: %1$d giorno
it_IT[1]: %1$d giorni

en: %1$d hour | %1$d hours
it_IT[0]: %1$d ora
it_IT[1]: %1$d ore

en: %1$d minute | %1$d minutes
it_IT[0]: %1$d minuto
it_IT[1]: %1$d minuti

en: %1$d second | %1$d seconds
it_IT[0]: %1$d secondo
it_IT[1]: %1$d secondi

en: %1$d/%2$d tasks used
it_IT: %1$d/%2$d attività usate

en: %d column(s) in this index
it_IT: %d colonne in questo indice

en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: %d hour | %d hours
it_IT[0]: %d ora
it_IT[1]: %d ore

en: %d month | %d months
it_IT[0]: %d mese
it_IT[1]: %d mesi

en: %d second | %d seconds
it_IT[0]: %d secondo
it_IT[1]: %d secondi

en: %d selected
it_IT: %d selezionati

en: %d year | %d years
it_IT[0]: %d anno
it_IT[1]: %d anni

en: %s ago
it_IT: %s fa

en: %s big option detected | %s big options detected
it_IT[0]: %s opzione grande rilevata
it_IT[1]: %s opzioni grandi rilevate

en: %s big post meta detected
it_IT: %s meta post grandi rilevati

en: %s big transient detected | %s big transients detected
it_IT[0]: %s transient grande rilevato
it_IT[1]: %s transient grandi rilevati

en: %s big user meta detected
it_IT: Rilevati %s meta utente grandi

en: %s cron job not scanned | %s cron jobs not scanned
it_IT[0]: %s cron job non scansionato
it_IT[1]: %s cron job non scansionati

en: %s cron job with no action | %s cron jobs with no action
it_IT[0]: %s cron job senza azione
it_IT[1]: %s cron job senza azione

en: %s duplicated post meta
it_IT: %s meta post duplicati

en: %s duplicated user meta
it_IT: %s meta utente duplicati

en: %s expired transient detected | %s expired transients detected
it_IT[0]: %s transient scaduto rilevato
it_IT[1]: %s transient scaduti rilevati

en: %s non-public post types with many posts
it_IT: %s post type non pubblici con molti articoli

en: %s option not scanned | %s options not scanned
it_IT[0]: %s opzione non scansionata
it_IT[1]: %s opzioni non scansionate

en: %s post meta not scanned
it_IT: %s meta post non scansionati

en: %s post types not scanned
it_IT: %s post type non scansionati

en: %s site | %s sites
it_IT[0]: %s sito
it_IT[1]: %s siti

en: %s table not scanned | %s tables not scanned
it_IT[0]: %s tabella non scansionata
it_IT[1]: %s tabelle non scansionate

en: %s table to optimize | %s tables to optimize
it_IT[0]: %s tabella da ottimizzare
it_IT[1]: %s tabelle da ottimizzare

en: %s table to repair | %s tables to repair
it_IT[0]: %s tabella da riparare
it_IT[1]: %s tabelle da riparare

en: %s table with invalid prefix | %s tables with invalid prefix
it_IT[0]: %s tabella con prefisso non valido
it_IT[1]: %s tabelle con prefisso non valido

en: %s transient not scanned | %s transients not scanned
it_IT[0]: %s transient non scansionato
it_IT[1]: %s transient non scansionati

en: %s unused post meta
it_IT: %s meta post inutilizzati

en: %s unused user meta
it_IT: %s meta utente inutilizzati

en: %s user meta not scanned
it_IT: %s meta utente non scansionati

en: %s%% of total database size
it_IT: %s%% della dimensione totale del database

en: 'Keep last' not applicable
it_IT: 'Mantieni ultimi' non applicabile

en: (All dates/times are in your local time zone)
it_IT: (Tutte le date/ore sono nel tuo fuso orario locale)

en: (All dates/times in the logs are shown in your server's time zone)
it_IT: (Tutte le date/ore nei log sono mostrate nel fuso orario del server)

en: (For technical reasons, tasks will be deactivated after import and you will need to activate them again)
it_IT: (Per motivi tecnici, le attività saranno disattivate dopo l'importazione e dovrai attivarle di nuovo)

en: (Only the current site will be monitored. Activities on child sites will not be tracked).
it_IT: (Solo il sito attuale sarà monitorato. Le attività sui siti secondari non saranno tracciate).

en: (You have %s credits left)
it_IT: (Hai %s crediti rimanenti)

en: (You have used all your credits)
it_IT: (Hai usato tutti i tuoi crediti)

en: (local time)
it_IT: (ora locale)

en: (to optimize)
it_IT: (da ottimizzare)

en: 0 days
it_IT: 0 giorni

en: 1 site
it_IT: 1 sito

en: 19 standard cleanup tools
it_IT: 19 strumenti di pulizia standard

en: 30-day money-back guarantee. No questions asked.
it_IT: Garanzia di rimborso di 30 giorni. Nessuna domanda.

en: 6 data managers
it_IT: 6 gestori dati

en: 7 dedicated tools for canceled, failed, and completed actions and logs.
it_IT: 7 strumenti dedicati per azioni e log annullati, falliti e completati.

en: A scan is already in progress. Please reload the page to see the current scan status.
it_IT: Una scansione è già in corso. Ricarica la pagina per vedere lo stato attuale della scansione.

en: A scan is in progress. Please wait until it finishes before performing this action
it_IT: Una scansione è in corso. Attendi il termine prima di eseguire questa azione

en: A scan is in progress. Please wait until it finishes before performing this action.
it_IT: È in corso una scansione. Attendi il termine prima di eseguire questa azione.

en: Access advanced cleaning options, analytics, and more.
it_IT: Accedi a opzioni di pulizia avanzate, analisi e altro.

en: Access comprehensive guides and tutorials
it_IT: Accedi a guide complete e tutorial

en: Action
it_IT: Azione

en: Action ID
it_IT: ID azione

en: Action Scheduler canceled actions
it_IT: Azioni annullate Action Scheduler

en: Action Scheduler canceled logs
it_IT: Log annullati Action Scheduler

en: Action Scheduler cleaners
it_IT: Pulitori Action Scheduler

en: Action Scheduler completed actions
it_IT: Azioni completate Action Scheduler

en: Action Scheduler completed logs
it_IT: Log completati Action Scheduler

en: Action Scheduler failed actions
it_IT: Azioni fallite Action Scheduler

en: Action Scheduler failed logs
it_IT: Log falliti Action Scheduler

en: Action Scheduler orphan logs
it_IT: Log orfani Action Scheduler

en: Actions to do
it_IT: Azioni da compiere

en: Actionscheduler canceled actions
it_IT: Azioni annullate Action Scheduler

en: Actionscheduler canceled logs
it_IT: Log annullati Action Scheduler

en: Actionscheduler completed actions
it_IT: Azioni completate Action Scheduler

en: Actionscheduler completed logs
it_IT: Log completati Action Scheduler

en: Actionscheduler failed actions
it_IT: Azioni fallite Action Scheduler

en: Actionscheduler failed logs
it_IT: Log falliti Action Scheduler

en: Actionscheduler orphan logs
it_IT: Log orfani Action Scheduler

en: Activate license
it_IT: Attiva licenza

en: Activate now
it_IT: Attiva ora

en: Activation
it_IT: Attivazione

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Tasks
it_IT: Attività attive

en: Active plugins
it_IT: Plugin attivi

en: Activity type
it_IT: Tipo attività

en: Add-ons activity monitor
it_IT: Monitor attività addon

en: Addon name or slug
it_IT: Nome addon o slug

en: Addons activity
it_IT: Attività addon

en: Addons activity enabled
it_IT: Attività degli addon abilitata

en: Advanced DB Cleaner Pro V4 is finally here!
it_IT: Advanced DB Cleaner Pro V4 è finalmente qui!

en: Advanced filters
it_IT: Filtri avanzati

en: Advanced scan settings & CPU control
it_IT: Impostazioni scansione avanzate e controllo CPU

en: After a remote scan, see which plugins/themes rely on a given option, table, etc.
it_IT: Dopo una scansione remota, vedi quali plugin/temi dipendono da una data opzione, tabella, ecc.

en: Agency plan
it_IT: Piano Agency

en: All
it_IT: Tutti

en: All cron jobs
it_IT: Tutti i cron job

en: All dates/times are in your local time zone
it_IT: Tutte le date/ore sono nel tuo fuso orario locale

en: All items
it_IT: Tutti gli elementi

en: All items cleaned!
it_IT: Tutti gli elementi puliti!

en: All options
it_IT: Tutte le opzioni

en: All post meta
it_IT: Tutti i post meta

en: All post types
it_IT: Tutti i post type

en: All premium plans include a 30-day money-back guarantee
it_IT: Tutti i piani premium includono una garanzia di rimborso di 30 giorni

en: All tables
it_IT: Tutte le tabelle

en: All transients
it_IT: Tutti i transient

en: All user meta
it_IT: Tutti gli user meta

en: Allow actions on WordPress items?
it_IT: Consenti azioni sugli elementi di WordPress?

en: Always show confirmation on dangerous actions
it_IT: Mostra sempre la conferma sulle azioni pericolose

en: An error has occurred, please try again.
it_IT: Si è verificato un errore, riprova.

en: An error occurred during the remote request. Check the logs for more details.
it_IT: Si è verificato un errore durante la richiesta remota. Controlla i log per maggiori dettagli.

en: An error occurred while getting the results from the server. Check the logs for more details
it_IT: Si è verificato un errore durante il recupero dei risultati dal server. Controlla i log per maggiori dettagli

en: An error occurred, please try again.
it_IT: Si è verificato un errore, riprova.

en: An error occurred.
it_IT: Si è verificato un errore.

en: Analytics enabled
it_IT: Analytics abilitato

en: Anonymous function
it_IT: Funzione anonima

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply (%1s)
it_IT: Applica (%1s)

en: Apply this to all other items (if applicable)
it_IT: Applica questo a tutti gli altri elementi (se applicabile)

en: Apply to selected (%1s)
it_IT: Applica ai selezionati (%1s)

en: Are you sure you want to clear the log?
it_IT: Vuoi davvero cancellare il log?

en: Args
it_IT: Argomenti

en: As a lifetime license holder, you'll receive a permanent 50% discount, applied to your first purchase and all future renewals.
it_IT: In quanto titolare di una licenza a vita, riceverai uno sconto permanente del 50%, applicato al tuo primo acquisto e a tutti i futuri rinnovi.

en: Assign specific items to the correct plugin/theme when needed.
it_IT: Assegna elementi specifici al plugin/tema corretto quando necessario.

en: Assign the %d selected item(s) to:
it_IT: Assegna i %d elementi selezionati a:

en: At least one menu position must be enabled.
it_IT: Almeno una posizione del menu deve essere abilitata.

en: Author
it_IT: Autore

en: Auto count
it_IT: Conteggio automatico

en: Auto drafts
it_IT: Bozze automatiche

en: Autoload health check
it_IT: Controllo salute Autoload

en: Autoload size is big (%s)
it_IT: La dimensione dell'autoload è grande (%s)

en: Autoload size is good (%s)
it_IT: La dimensione dell'autoload è buona (%s)

en: Autoload warning threshold
it_IT: Soglia di attenzione Autoload

en: Automate routine cleanups exactly when you want them.
it_IT: Automatizza le pulizie di routine esattamente quando vuoi tu.

en: Automation
it_IT: Automazione

en: Automation tasks
it_IT: Attività di automazione

en: Available in the premium version.
it_IT: Disponibile nella versione premium.

en: Awesome!
it_IT: Fantastico!

en: Back
it_IT: Indietro

en: Basic filters
it_IT: Filtri base

en: Belongs to
it_IT: Appartiene a

en: Belongs to WordPress
it_IT: Appartiene a WordPress

en: Belongs to:
it_IT: Appartiene a:

en: Bulk actions
it_IT: Azioni di massa

en: Business plan
it_IT: Piano Business

en: Buy V4 bundled with remote scan
it_IT: Acquista V4 in bundle con scansione remota

en: Buy credits
it_IT: Acquista crediti

en: Buy credits to use the Remote Scan feature and pay only when you need it. Or simply redeem a credit code if you already have one.
it_IT: Acquista crediti per usare la caratteristica di scansione remota e paga solo quando ne hai bisogno. Oppure riscatta semplicemente un codice credito se ne hai già uno.

en: By
it_IT: Da

en: By starting this scan, you agree to anonymously send the local scan results to our secure remote database to improve your scan accuracy. No personal data is collected.
it_IT: Avviando questa scansione, accetti di inviare in modo anonimo i risultati della scansione locale al nostro database remoto sicuro per migliorare l'accuratezza della scansione. Non vengono raccolti dati personali.

en: CPU pause time
it_IT: Tempo di pausa CPU

en: CPU rest time
it_IT: Tempo di riposo della CPU

en: CPU work time
it_IT: Tempo di lavoro CPU

en: Calculating...
it_IT: Calcolo in corso...

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Canceled actions
it_IT: Azioni annullate

en: Canceled logs
it_IT: Log annullati

en: Cannot be deleted or edited!
it_IT: Non può essere eliminato o modificato!

en: Cannot clear the log file content.
it_IT: Impossibile cancellare il contenuto del file di log.

en: Check autoloaded options and spot heavy offenders. Then flip autoload on/off as needed.
it_IT: Controlla le opzioni in autoload e individua quelle pesanti. Poi attiva/disattiva l'autoload secondo necessità.

en: Check license status
it_IT: Controlla lo stato della licenza

en: Check setting
it_IT: Controlla impostazione

en: Check the logs
it_IT: Controlla i log

en: Choose the method used for database cleanup operations. SQL offers direct database manipulation, while Native uses WordPress functions.
it_IT: Scegli il metodo utilizzato per le operazioni di pulizia del database. SQL offre la manipolazione diretta del database, mentre Native utilizza le funzioni di WordPress.

en: Clean %d selected items?
it_IT: Pulire %d elementi selezionati?

en: Clean all %s?
it_IT: Pulire tutti i %s?

en: Clean up
it_IT: Pulisci

en: Cleanup completed successfully!
it_IT: Pulizia completata con successo!

en: Cleanup events log for:
it_IT: Log eventi pulizia per:

en: Cleanup method
it_IT: Metodo di pulizia

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Clear events log anytime you want
it_IT: Cancella il log eventi quando vuoi

en: Clear log
it_IT: Cancella log

en: Clear the log?
it_IT: Cancellare il log?

en: Clear these events log?
it_IT: Cancellare questo log eventi?

en: Cleared successfully!
it_IT: Cancellato con successo!

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Collapse sidebar
it_IT: Comprimi barra laterale

en: Collecting PHP files to scan
it_IT: Raccolta file PHP da scansionare

en: Collecting files
it_IT: Raccolta file

en: Collecting the PHP files to be scanned. This process may take some time, depending on the number of plugin and theme files you have.
it_IT: Raccolta dei file PHP da scansionare. Questo processo potrebbe richiedere del tempo, a seconda del numero di file di plugin e temi che hai.

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Complete activity timeline
it_IT: Cronologia attività completa

en: Completed actions
it_IT: Azioni completate

en: Completed logs
it_IT: Log completati

en: Completed successfully!
it_IT: Completato con successo!

en: Configure performance-related settings for database cleanup operations and optimization.
it_IT: Configura le impostazioni relative alle prestazioni per le operazioni di pulizia e ottimizzazione del database.

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Contact us
it_IT: Contattaci

en: Contact us for personalized assistance
it_IT: Contattaci per assistenza personalizzata

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Contribute corrections
it_IT: Contribuisci con correzioni

en: Convert
it_IT: Converti

en: Convert table to InnoDB?
it_IT: Convertire la tabella in InnoDB?

en: Convert the table storage engine to InnoDB.
it_IT: Converti il motore di archiviazione della tabella in InnoDB.

en: Convert to InnoDB
it_IT: Converti in InnoDB

en: Converting a table to InnoDB will alter its storage engine. Are you sure you want to proceed?
it_IT: La conversione di una tabella in InnoDB modificherà il suo motore di archiviazione. Vuoi davvero procedere?

en: Copied
it_IT: Copiato

en: Copy
it_IT: Copia

en: Count
it_IT: Conteggio

en: Create Statement
it_IT: Istruzione di creazione

en: Create as many automation tasks as you need.
it_IT: Crea tutte le attività di automazione di cui hai bisogno.

en: Create scheduled tasks
it_IT: Crea attività pianificate

en: Create task
it_IT: Crea attività

en: Created successfully!
it_IT: Creato con successo!

en: Created:
it_IT: Creato:

en: Credit code
it_IT: Codice credito

en: Credits used today:
it_IT: Crediti usati oggi:

en: Cron jobs
it_IT: Cron job

en: Cross-check your items with a curated cloud database for improved ownership accuracy.
it_IT: Controlla i tuoi elementi con un database cloud curato per una migliore precisione della proprietà.

en: Current Database Size
it_IT: Dimensione attuale del database

en: Custom date range filtering
it_IT: Filtro intervallo date personalizzato

en: DB analytics
it_IT: Analisi DB

en: DB size (MB)
it_IT: Dimensione DB (MB)

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: Daily limit will reset in:
it_IT: Il limite giornaliero si reimposterà tra:

en: Database analytics overview
it_IT: Panoramica analisi database

en: Database rows batches
it_IT: Batch righe database

en: Database size
it_IT: Dimensione database

en: Database size chart
it_IT: Grafico dimensione database

en: Date
it_IT: Data

en: Date (UTC)
it_IT: Data (UTC)

en: Days
it_IT: Giorni

en: Deactivate license
it_IT: Disattiva licenza

en: Deactivation
it_IT: Disattivazione

en: Defined in:
it_IT: Definito in:

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete %d item? | Delete %d items?
it_IT[0]: Eliminare %d elemento?
it_IT[1]: Eliminare %d elementi?

en: Delete all data from a table without deleting the table itself.
it_IT: Elimina tutti i dati da una tabella senza eliminare la tabella stessa.

en: Delete all posts of the selected post types.
it_IT: Elimina tutti gli articoli dei post type selezionati.

en: Delete posts
it_IT: Elimina articoli

en: Delete task?
it_IT: Eliminare l'attività?

en: Delete the selected items.
it_IT: Elimina gli elementi selezionati.

en: Delete the table with all its data.
it_IT: Elimina la tabella con tutti i suoi dati.

en: Deleted successfully!
it_IT: Eliminato con successo!

en: Designed for networks, manage cleanup across sites.
it_IT: Progettato per network, gestisci la pulizia attraverso i siti.

en: Detailed tasks events logging
it_IT: Logging dettagliato eventi attività

en: Direct SQL queries
it_IT: Query SQL dirette

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disable confirmation on cleanup actions?
it_IT: Disabilitare la conferma sulle azioni di pulizia?

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Docs
it_IT: Doc

en: Don't assign to any category
it_IT: Non assegnare a nessuna categoria

en: Don't forget to make a backup of your database first!
it_IT: Non dimenticare di effettuare prima un backup del database!

en: Done
it_IT: Fatto

en: Done!
it_IT: Fatto!

en: Download file
it_IT: Scarica file

en: Drop-ins
it_IT: Drop-in

en: Duplicated
it_IT: Duplicato

en: Duplicated comment meta
it_IT: Comment meta duplicati

en: Duplicated commentmeta
it_IT: Comment meta duplicati

en: Duplicated post meta
it_IT: Post meta duplicati

en: Duplicated postmeta
it_IT: Post meta duplicati

en: Duplicated term meta
it_IT: Term meta duplicati

en: Duplicated termmeta
it_IT: Term meta duplicati

en: Duplicated user meta
it_IT: User meta duplicati

en: Duplicated usermeta
it_IT: User meta duplicati

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit -Belongs to-
it_IT: Modifica -Appartiene a-

en: Edited:
it_IT: Modificato:

en: Empty
it_IT: Svuota

en: Empty %d table? | Empty %d tables?
it_IT[0]: Svuotare %d tabella?
it_IT[1]: Svuotare %d tabelle?

en: Empty rows
it_IT: Svuota righe

en: Empty!
it_IT: Vuoto!

en: Enable addons activity
it_IT: Abilita attività addon

en: Enable analytics
it_IT: Abilita analisi

en: Enhancing local scan accuracy via remote server analysis. Each credit enables one request to improve detection of tables, options, and other elements linked to specific plugins and themes.
it_IT: Miglioramento dell'accuratezza della scansione locale tramite analisi del server remoto. Ogni credito abilita una richiesta per migliorare il rilevamento di tabelle, opzioni e altri elementi collegati a plugin e temi specifici.

en: Enter number
it_IT: Inserisci numero

en: Enter your credit code
it_IT: Inserisci il tuo codice credito

en: Error!
it_IT: Errore!

en: Errors log
it_IT: Log errori

en: Events log
it_IT: Log eventi

en: Events will appear here when the task runs.
it_IT: Gli eventi appariranno qui quando l'attività viene eseguita.

en: Every %s
it_IT: Ogni %s

en: Exact match
it_IT: Corrispondenza esatta

en: Exact match scan
it_IT: Scansione corrispondenza esatta

en: Executed %s
it_IT: Eseguito %s

en: Execution logs for scheduled tasks
it_IT: Log di esecuzione per attività pianificate

en: Expand sidebar
it_IT: Espandi barra laterale

en: Expiration date
it_IT: Data di scadenza

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Expired at
it_IT: Scaduto il

en: Expired transients
it_IT: Transient scaduti

en: Expires at:
it_IT: Scade il:

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed actions
it_IT: Azioni fallite

en: Failed logs
it_IT: Log falliti

en: Failed to dismiss the notification.
it_IT: Impossibile ignorare la notifica.

en: Failed to get the file content.
it_IT: Impossibile ottenere il contenuto del file.

en: Failed to sync balance.
it_IT: Sincronizzazione del saldo fallita.

en: Failed to update balance.
it_IT: Impossibile aggiornare il saldo.

en: Features
it_IT: Funzionalità

en: File content chunks
it_IT: Blocchi di contenuto del file

en: File content chunks (in KB)
it_IT: Chunk contenuto file (in KB)

en: File line batches
it_IT: Batch righe file

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Filter items by name patterns, metadata, and precise criteria.
it_IT: Filtra elementi per modelli di nome, metadati e criteri precisi.

en: Find answers to common questions
it_IT: Trova risposte alle domande comuni

en: For any remaining items from the previous step, the scan will attempt to find partial matches for items names.
it_IT: Per qualsiasi elemento rimanente dal passaggio precedente, la scansione tenterà di trovare corrispondenze parziali per i nomi degli elementi.

en: For technical reasons, all automation tasks imported from the previous version have been paused. Please review your tasks and reactivate those you wish to continue using.
it_IT: Per motivi tecnici, tutte le attività di automazione importate dalla versione precedente sono state messe in pausa. Rivedi le tue attività e riattiva quelle che desideri continuare a utilizzare.

en: Forced timeouts occurred:
it_IT: Timeout forzati verificati:

en: Found in
it_IT: Trovato in

en: Free Plan
it_IT: Piano Gratuito

en: Frequency
it_IT: Frequenza

en: Frequency:
it_IT: Frequenza:

[ctx: Friendly date and time format (e.g. December 10, 2025 3:45 PM)]
en: F j, Y g:i A
it_IT: j F Y G:i

[ctx: Friendly date format (e.g. December 10, 2025)]
en: F j, Y
it_IT: j F Y

en: From
it_IT: Da

en: Full
it_IT: Completo

en: General cleanup
it_IT: Pulizia generale

en: Generated on:
it_IT: Generato il:

en: Get expert assistance and early access to new features.
it_IT: Ottieni assistenza da esperti e accesso anticipato alle nuove funzionalità.

en: Get help with technical issues, billing ...
it_IT: Ricevi aiuto con problemi tecnici, fatturazione...

en: Get started by creating your first automated cleaning task.
it_IT: Inizia creando la tua prima attività di pulizia automatizzata.

en: Get the full version 4
it_IT: Ottieni la versione 4 completa

en: Go to automation
it_IT: Vai all'automazione

en: Go to settings
it_IT: Vai alle impostazioni

en: Go to settings to activate license
it_IT: Vai alle impostazioni per attivare la licenza

en: Has action
it_IT: Ha azione

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Here are the results of your data import
it_IT: Ecco i risultati della tua importazione dati

en: Hide all
it_IT: Nascondi tutto

en: Hide filters
it_IT: Nascondi filtri

en: Hide scan process details
it_IT: Nascondi dettagli processo scansione

en: Hide/show tabs
it_IT: Nascondi/mostra schede

en: Home URL
it_IT: URL della home

en: How to get to the full version - 50% OFF forever
it_IT: Come ottenere la versione completa - 50% DI SCONTO per sempre

en: I already did
it_IT: L'ho già fatto

en: If disabled, dangerous actions (like delete and empty) will be executed immediately after you click on the corresponding clean button, without showing a confirmation modal. This could lead to accidental data loss, as you won't have the chance to review your action. We recommend keeping this enabled for safety reasons.
it_IT: Se disabilitato, le azioni pericolose (come elimina e svuota) verranno eseguite immediatamente dopo aver fatto clic sul pulsante di pulizia corrispondente, senza mostrare una modal di conferma. Ciò potrebbe portare a una perdita accidentale di dati, poiché non avrai la possibilità di rivedere la tua azione. Si consiglia di mantenere questa opzione abilitata per motivi di sicurezza.

en: If enabled, the plugin will list every table in your database, including those with invalid prefix, typically belonging to other WordPress installations or unrelated projects. If you're unsure, keep this option disabled.
it_IT: Se abilitato, il plugin elencherà ogni tabella nel tuo database, incluse quelle con prefisso non valido, tipicamente appartenenti ad altre installazioni WordPress o progetti non correlati. Se non sei sicuro, mantieni questa opzione disabilitata.

en: If enabled, the plugin will prevent taking dangerous actions (like delete) on items that belong to WordPress core, in order to prevent breaking the site. We recommend keeping this enabled for safety reasons.
it_IT: Se abilitato, il plugin impedirà di eseguire azioni pericolose (come elimina) su elementi che appartengono al core di WordPress, al fine di prevenire la compromissione del sito. Si consiglia di mantenere questa opzione abilitata per motivi di sicurezza.

en: If enabled, the plugin will run a daily task to analyze your database and tables locally, so you can view relevant statistics in the plugin dashboard.
it_IT: Se abilitato, il plugin eseguirà un'attività giornaliera per analizzare il database e le tabelle localmente, in modo da poter visualizzare statistiche rilevanti nella bacheca del plugin.

en: If enabled, the plugin will track the activity of your plugins/themes when they get activated, deactivated or uninstalled. Providing a complete history of your addons activity.
it_IT: Se abilitato, il plugin traccerà l'attività dei tuoi plugin/temi quando vengono attivati, disattivati o disinstallati. Fornendo una cronologia completa dell'attività dei tuoi addon.

en: If you disable this, all cleanup actions (like delete and empty) will be executed immediately after you click on the clean button, without showing a confirmation modal. This could lead to accidental data loss, as you won't have the chance to review your action. Are you sure?
it_IT: Se disabiliti questa opzione, tutte le azioni di pulizia (come elimina e svuota) verranno eseguite immediatamente dopo che fai clic sul pulsante di pulizia, senza mostrare una modal di conferma. Ciò potrebbe portare a una perdita accidentale di dati, poiché non avrai la possibilità di rivedere la tua azione. Sei sicuro?

en: If you disable this, you will be able to take actions (like delete) on items that belong to WordPress core. This could break your site. Are you sure?
it_IT: Se disabiliti questa opzione, potrai eseguire azioni (come elimina) su elementi che appartengono al core di WordPress. Questo potrebbe compromettere il tuo sito. Sei sicuro?

en: If you need more activations, you can upgrade by paying the difference between plans.
it_IT: Se hai bisogno di più attivazioni, puoi fare l'upgrade pagando la differenza tra i piani.

en: Import Keep Last
it_IT: Importa Mantieni Ultimi

en: Import all your automation tasks and schedules.
it_IT: Importa tutte le tue attività di automazione e pianificazioni.

en: Import completed
it_IT: Importazione completata

en: Import data from previous version
it_IT: Importa dati dalla versione precedente

en: Import manual corrections
it_IT: Importa correzioni manuali

en: Import tasks
it_IT: Importa attività

en: Import your custom manual corrections you made in the previous version
it_IT: Importa le tue correzioni manuali personalizzate fatte nella versione precedente

en: In
it_IT: Tra

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Inactive plugins
it_IT: Plugin inattivi

en: Index
it_IT: Indice

en: Indexes
it_IT: Indici

en: Indicates whether a transient is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
it_IT: Indica se un transient viene caricato automaticamente (autoload) o meno. I valori per l'autoload sono: yes, on, auto, auto-on. I valori per il non autoload sono: no, off, auto-off

en: Indicates whether an option is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
it_IT: Indica se un'opzione è in autoload o meno. I valori per l'autoload sono: yes, on, auto, auto-on. I valori per il non autoload sono: no, off, auto-off

en: Indicates whether an transient is autoloaded or not. Values to autoload are: yes, on, auto, auto-on. Values to not autoload are: no, off, auto-off
it_IT: Indica se un transient viene caricato automaticamente o meno. I valori per l'autoload sono: yes, on, auto, auto-on. I valori per il non autoload sono: no, off, auto-off

en: Individual or multiple table selection
it_IT: Selezione tabella singola o multipla

en: Info & logs
it_IT: Info e log

en: Info: the remote scan is taking more than expected!
it_IT: Info: la scansione remota sta impiegando più del previsto!

en: Inspect revisions, unused post meta, and other items with full context prior to deletion.
it_IT: Ispeziona revisioni, post meta inutilizzati e altri elementi con il contesto completo prima dell'eliminazione.

en: Installed
it_IT: Installato

en: Installed on
it_IT: Installato il

en: Interval
it_IT: Intervallo

en: Interval (secs)
it_IT: Intervallo (sec)

en: Invalid
it_IT: Non valido

en: Invalid credit code. Please check and try again.
it_IT: Codice crediti non valido. Controlla e riprova.

en: Invalid item ID
it_IT: ID elemento non valido

en: Invalid license key.
it_IT: Chiave della licenza non valida.

en: Invalid or empty system information
it_IT: Informazioni di sistema non valide o vuote

en: Invalid prefix
it_IT: Prefisso non valido

en: Invalid table prefix!
it_IT: Prefisso tabella non valido!

en: Item name mismatch
it_IT: Nome elemento non corrispondente

en: Items
it_IT: Elementi

en: Items below are duplicate post meta entries. You can safely delete them, as the original entries will be preserved automatically.
it_IT: Gli elementi qui sotto sono voci post meta duplicate. Puoi eliminarli in sicurezza, poiché le voci originali verranno preservate automaticamente.

en: Items below are duplicate user meta entries. You can safely delete them, as the original entries will be preserved automatically.
it_IT: Gli elementi qui sotto sono voci user meta duplicate. Puoi eliminarli in sicurezza, poiché le voci originali verranno preservate automaticamente.

en: Items below are non-public post types with a high number of posts. Only delete them if you are sure they are safe to remove.
it_IT: Gli elementi seguenti sono post type non pubblici con un numero elevato di articoli. Eliminali solo se sei sicuro che possano essere rimossi in sicurezza.

en: Items below are unused post meta (linked to missing posts). You can safely delete them.
it_IT: Gli elementi qui sotto sono post meta inutilizzati (collegati a post mancanti). Puoi eliminarli in sicurezza.

en: Items below are unused user meta (linked to missing users). You can safely delete them.
it_IT: Gli elementi qui sotto sono user meta inutilizzati (collegati a utenti mancanti). Puoi eliminarli in sicurezza.

en: Items below exceed 150KB, which is considered large! Please review them.
it_IT: Gli elementi qui sotto superano i 150KB, che è considerato grande! Per favore esaminali.

en: Items below have invalid prefixes, indicating they likely originate from other WordPress installations or unrelated projects.
it_IT: Gli elementi qui sotto hanno prefissi non validi, indicando che probabilmente provengono da altre installazioni WordPress o progetti non correlati.

en: Items below have not been scanned yet. Click the button above to scan them and identify their associated plugin or theme.
it_IT: Gli elementi qui sotto non sono ancora stati scansionati. Clicca sul pulsante sopra per scansionarli e identificare il plugin o tema associato.

en: Items below seem to be orphaned. However, please ensure you only delete entries you are certain are safe to remove.
it_IT: Gli elementi qui sotto sembrano essere orfani. Tuttavia, assicurati di eliminare solo le voci che sei certo sia sicuro rimuovere.

en: Items per page
it_IT: Elementi per pagina

en: Items to clean
it_IT: Elementi da pulire

en: Items to clean:
it_IT: Elementi da pulire:

en: Items to scan
it_IT: Elementi da scansionare

en: Items will not be assigned to any plugin/theme and will be marked as 'not scanned'
it_IT: Gli elementi non verranno assegnati a nessun plugin/tema e verranno contrassegnati come 'non scansionati'

en: Keep Last
it_IT: Mantieni ultimi

en: Keep data from the last X days from being displayed or cleaned. The plugin will only show and clean data older than the number of days or items you specify.
it_IT: Impedisci che i dati degli ultimi X giorni vengano visualizzati o puliti. Il plugin mostrerà e pulirà solo i dati più vecchi del numero di giorni o elementi specificati.

en: Keep last
it_IT: Mantieni ultimi

en: Keep the last N items per post or entity and delete the rest.
it_IT: Mantieni gli ultimi N elementi per post o entità ed elimina il resto.

en: Keep the last X items for each parent (e.g., the last 5 revisions per post). If an item has no parent, keep the last X items globally.
it_IT: Mantieni gli ultimi X elementi per ogni genitore (es. le ultime 5 revisioni per post). Se un elemento non ha genitore, mantieni gli ultimi X elementi globalmente.

en: Keep the latest items per day and delete older ones.
it_IT: Mantieni gli elementi più recenti per giorno ed elimina quelli più vecchi.

en: Known plugins using this item
it_IT: Plugin noti che usano questo elemento

en: Known themes using this item
it_IT: Temi noti che usano questo elemento

en: Language
it_IT: Lingua

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 7 days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last 90 days
it_IT: Ultimi 90 giorni

en: Last analytics execution failed on:
it_IT: L'ultima esecuzione dell'analisi è fallita il:

en: Last analytics execution was successful on:
it_IT: L'ultima esecuzione dell'analisi è avvenuta con successo il:

en: Last failed addons activity execution
it_IT: Ultima esecuzione di attività degli addon fallita

en: Last failed analytics execution
it_IT: Ultima esecuzione di analytics fallita

en: Last info refresh:
it_IT: Ultimo aggiornamento info:

en: Last run:
it_IT: Ultima esecuzione:

en: Last successful addons activity execution
it_IT: Ultima esecuzione di attività degli addon riuscita

en: Last successful analytics execution
it_IT: Ultima esecuzione di analytics riuscita

en: Learn more about Premium features
it_IT: Scopri di più sulle funzionalità Premium

en: Left sidebar menu
it_IT: Menu barra laterale sinistra

en: Less accurate
it_IT: Meno accurata

en: License
it_IT: Licenza

en: License activated successfully.
it_IT: Licenza attivata con successo.

en: License check completed.
it_IT: Verifica licenza completata.

en: License deactivated successfully.
it_IT: Licenza disattivata con successo.

[ctx: License expiration date format (e.g. December 10, 2025)]
en: F j, Y
it_IT: j F Y

en: License expiry/renewal
it_IT: Scadenza/rinnovo licenza

en: License key
it_IT: Chiave della licenza

en: License plan
it_IT: Piano licenza

en: License status
it_IT: Stato della licenza

en: Lifetime
it_IT: A vita

en: Limited
it_IT: Limitato

en: Loading ...
it_IT: Caricamento ...

en: Loading data...
it_IT: Caricamento dati...

en: Loading settings...
it_IT: Caricamento impostazioni...

en: Local & remote scan
it_IT: Scansione locale e remota

en: Local scan
it_IT: Scansione locale

en: Local scan only
it_IT: Solo scansione locale

en: Local time
it_IT: Ora locale

en: Log ID
it_IT: ID log

en: Log date (UTC)
it_IT: Data log (UTC)

en: Lost space
it_IT: Spazio perso

en: Manage and deeply clean Tables, Options, Post Meta, User Meta, Transients, and Cron Jobs.
it_IT: Gestisci e pulisci a fondo Tabelle, Opzioni, Post Meta, User Meta, Transient e Cron job.

en: Manage your license from this section.
it_IT: Gestisci la tua licenza da questa sezione.

en: Manual corrections
it_IT: Correzioni manuali

en: Many Premium Features
it_IT: Molte Funzionalità Premium

en: Max retries reached
it_IT: Tentativi massimi raggiunti

en: Maybe Later
it_IT: Forse più tardi

en: Memory limit
it_IT: Limite di memoria

en: Menu placement
it_IT: Posizionamento menu

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Meta / relations
it_IT: Meta / relazioni

en: Monitor per-table size and row count trends to spot issues early.
it_IT: Monitora le tendenze di dimensione e conteggio righe per tabella per individuare problemi in anticipo.

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: More accurate
it_IT: Più accurata

en: More info
it_IT: Maggiori informazioni

en: Multisite
it_IT: Multisito

en: Multisite support
it_IT: Supporto multisito

en: Multisite: filter by site
it_IT: Multisito: filtra per sito

en: Must-use plugins
it_IT: Plugin Must-use

en: My account
it_IT: Il mio account

en: MySQL version
it_IT: Versione MySQL

en: N/A
it_IT: N/D

en: Name
it_IT: Nome

en: Name & start date are required
it_IT: Nome e data di inizio sono obbligatori

en: Name not found!
it_IT: Nome non trovato!

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Native WP functions
it_IT: Funzioni native di WP

en: Network active plugins
it_IT: Plugin attivi nel network

en: Network admin menu
it_IT: Menu amministrazione network

en: Never expires
it_IT: Non scade mai

en: New automated task
it_IT: Nuova attività automatizzata

en: Next run
it_IT: Prossima esecuzione

en: Next run:
it_IT: Prossima esecuzione:

en: No action selected!
it_IT: Nessuna azione selezionata!

en: No activity found for the applied filters. Try different filters.
it_IT: Nessuna attività trovata per i filtri applicati. Prova filtri diversi.

en: No activity found!
it_IT: Nessuna attività trovata!

en: No columns found.
it_IT: Nessuna colonna trovata.

en: No create statement available.
it_IT: Nessuna istruzione di creazione disponibile.

en: No credits found associated with your license.
it_IT: Nessun credito trovato associato alla tua licenza.

en: No credits found for your Pro license. Please buy or redeem credits to use the remote scan feature.
it_IT: Nessun credito trovato per la tua licenza Pro. Acquista o riscatta crediti per usare la caratteristica di scansione remota.

en: No data available
it_IT: Nessun dato disponibile

en: No data available!
it_IT: Nessun dato disponibile!

en: No data found
it_IT: Nessun dato trovato

en: No data found.
it_IT: Nessun dato trovato.

en: No data to import. You can uninstall the previous version(s)
it_IT: Nessun dato da importare. Puoi disinstallare la/le versione/i precedente/i

en: No events recorded
it_IT: Nessun evento registrato

en: No indexes found.
it_IT: Nessun indice trovato.

en: No items are kept with this configuration.
it_IT: Nessun elemento viene mantenuto con questa configurazione.

en: No items selected!
it_IT: Nessun elemento selezionato!

en: No license key found to check.
it_IT: Nessuna chiave della licenza trovata da verificare.

en: No operations selected yet
it_IT: Nessuna operazione ancora selezionata

en: No remote scan credits available. Buy or redeem credits to use remote scan.
it_IT: Nessun credito di scansione remota disponibile. Acquista o riscatta crediti per usare la scansione remota.

en: No status data available.
it_IT: Nessun dato di stato disponibile.

en: No structure data available.
it_IT: Nessun dato sulla struttura disponibile.

en: No tables match your search.
it_IT: Nessuna tabella corrisponde alla tua ricerca.

en: No tasks found!
it_IT: Nessuna attività trovata!

en: No, not good enough
it_IT: No, non abbastanza buono

en: Non-public
it_IT: Non pubblico

en: Not installed
it_IT: Non installato

en: Not scanned
it_IT: Non scansionato

en: Not scanned yet!
it_IT: Non ancora scansionato!

en: Not supported
it_IT: Non supportato

en: Not supported!
it_IT: Non supportato!

en: Note:
it_IT: Nota:

en: Note: Analytics data is refreshed every 24 hours.
it_IT: Nota: I dati analitici vengono aggiornati ogni 24 ore.

en: Object ID
it_IT: ID oggetto

en: Ok, you deserved it
it_IT: Ok, ve lo siete meritato

en: Once
it_IT: Una volta

en: Once cleaned, this action cannot be undone!
it_IT: Una volta pulito, questa azione non può essere annullata!

en: Once daily
it_IT: Una volta al giorno

en: Once deleted, this action cannot be undone!
it_IT: Una volta eliminato, questa azione non può essere annullata!

en: Once emptied, this action cannot be undone!
it_IT: Una volta svuotato, questa azione non può essere annullata!

en: Once hourly
it_IT: Una volta all'ora

en: Once monthly
it_IT: Una volta al mese

en: Once weekly
it_IT: Una volta alla settimana

en: Once you activate, deactivate or uninstall addons, they will appear here.
it_IT: Una volta attivati, disattivati o disinstallati gli addon, appariranno qui.

en: Optimize
it_IT: Ottimizza

en: Optimize tables
it_IT: Ottimizza tabelle

en: Option name
it_IT: Nome opzione

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Orphan
it_IT: Orfano

en: Orphan logs
it_IT: Log orfani

en: Orphans
it_IT: Orfani

en: Other settings
it_IT: Altre impostazioni

en: Other settings to configure the plugin behavior.
it_IT: Altre impostazioni per configurare il comportamento del plugin.

en: Override manual corrections?
it_IT: Sovrascrivere le correzioni manuali?

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: PHP version
it_IT: Versione PHP

en: Parent theme
it_IT: Tema genitore

en: Partial match
it_IT: Corrispondenza parziale

en: Partial match scan
it_IT: Scansione corrispondenza parziale

en: Partially successful
it_IT: Parzialmente riuscito

en: Paused
it_IT: In pausa

en: Paused Tasks
it_IT: Attività in pausa

en: Performance settings
it_IT: Impostazioni prestazioni

en: Pingbacks
it_IT: Pingback

en: Places the plugin menu on the left side of your WP Admin
it_IT: Posiziona il menu del plugin sul lato sinistro del tuo WP Admin

en: Places the plugin menu on the left side of your WP Network Admin.
it_IT: Posiziona il menu del plugin sul lato sinistro del tuo WP Network Admin.

en: Places the plugin menu under the WP Tools menu
it_IT: Posiziona il menu del plugin sotto il menu Strumenti di WP

en: Please activate your license key to receive plugin updates.
it_IT: Attiva la tua chiave della licenza per ricevere gli aggiornamenti del plugin.

en: Please activate your plugin license first to perform a remote scan.
it_IT: Attivi prima la licenza del suo plugin per eseguire una scansione remota.

en: Please enter a credit code.
it_IT: Inserisci un codice credito.

en: Please enter a valid number
it_IT: Inserisci un numero valido

en: Please select a table!
it_IT: Seleziona una tabella!

en: Please select an action to apply!
it_IT: Seleziona un'azione da applicare!

en: Please select at least one item to apply the action!
it_IT: Seleziona almeno un elemento per applicare l'azione!

en: Please select valid start and end dates.
it_IT: Seleziona date di inizio e fine valide.

en: Please upgrade WordPress to %s or higher to use the plugin without issues.
it_IT: Aggiorna WordPress alla versione %s o superiore per utilizzare il plugin senza problemi.

en: Please upgrade your PHP to %s or higher to use the plugin without issues.
it_IT: Aggiorna il tuo PHP alla versione %s o superiore per utilizzare il plugin senza problemi.

en: Plugins cron jobs
it_IT: Cron job dei plugin

en: Plugins items
it_IT: Elementi dei plugin

en: Plugins meta
it_IT: Meta dei plugin

en: Plugins options
it_IT: Opzioni dei plugin

en: Plugins post types
it_IT: Post type dei plugin

en: Plugins tables
it_IT: Tabelle dei plugin

en: Plugins transients
it_IT: Transient dei plugin

en: Post ID
it_IT: ID post

en: Post types
it_IT: Post type

en: Posts
it_IT: Post

en: Posts count
it_IT: Conteggio articoli

en: Posts count >
it_IT: Conteggio articoli >

en: Pre-sale Question
it_IT: Domanda pre-vendita

en: Prefix status
it_IT: Stato prefisso

en: Premium Features Selected
it_IT: Funzionalità Premium Selezionate

en: Premium items (won't be cleaned)
it_IT: Elementi Premium (non verranno puliti)

en: Premium only
it_IT: Solo Premium

en: Preparing items to scan
it_IT: Preparazione elementi da scansionare

en: Preparing local scan results
it_IT: Preparazione risultati scansione locale

en: Preserve items from the last X days from being cleaned.
it_IT: Preserva gli elementi degli ultimi X giorni dalla pulizia.

en: Preserve your -Keep Last- settings and configurations
it_IT: Preserva le tue impostazioni e configurazioni di -Mantieni Ultimi-

en: Prevent taking action on WordPress items
it_IT: Impedisci di eseguire azioni sugli elementi di WordPress

en: Preview before you clean
it_IT: Anteprima prima di pulire

en: Primary key
it_IT: Chiave primaria

en: Priority Support
it_IT: Supporto Prioritario

en: Priority email support
it_IT: Supporto email prioritario

en: Priority support
it_IT: Supporto prioritario

en: Pro - lifetime
it_IT: Pro - a vita

en: Pro-lifetime
it_IT: Pro a vita

en: Proceed
it_IT: Procedi

en: Processing ...
it_IT: Elaborazione in corso...

en: Processing, please wait...
it_IT: Elaborazione, attendere prego...

en: Property
it_IT: Proprietà

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Quick ranges
it_IT: Intervalli rapidi

en: Quickly locate items to clean, optimize, or manage with preset filters.
it_IT: Individua rapidamente elementi da pulire, ottimizzare o gestire con filtri preimpostati.

en: Raw data
it_IT: Dati grezzi

en: Read more
it_IT: Leggi tutto

en: Recommended
it_IT: Raccomandato

en: Redeem
it_IT: Riscatta

en: Redeem credit code
it_IT: Riscatta codice credito

en: Redeeming...
it_IT: Riscatto in corso...

en: Reduce CPU usage
it_IT: Riduci l'utilizzo della CPU

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Refresh analytics
it_IT: Aggiorna analisi

en: Refresh credits info
it_IT: Aggiorna informazioni crediti

en: Refresh data
it_IT: Aggiorna dati

en: Refresh info
it_IT: Aggiorna info

en: Refresh the statistics for the selected tables.
it_IT: Aggiorna le statistiche per le tabelle selezionate.

en: Refreshing ..
it_IT: Aggiornamento in corso...

en: Refreshing...
it_IT: Aggiornamento...

en: Regex scan (skipped)
it_IT: Scansione Regex (saltata)

en: Remind me in a week
it_IT: Ricordamelo tra una settimana

en: Remind me later
it_IT: Ricordamelo più tardi

en: Remote Scan Credits
it_IT: Crediti di Scansione Remota

en: Remote Scan Credits:
it_IT: Crediti di Scansione Remota:

en: Remote scan
it_IT: Scansione remota

en: Remote scan credits
it_IT: Crediti scansione remota

en: Remote scan daily limit reached. Wait for reset or upgrade for higher limits.
it_IT: Limite giornaliero di scansione remota raggiunto. Attendi il reset o aggiorna per limiti più alti.

en: Repair
it_IT: Ripara

en: Repair a possibly corrupted table (for certain storage engines only).
it_IT: Ripara una tabella possibilmente corrotta (solo per certi motori di archiviazione).

en: Repair tables
it_IT: Ripara tabelle

en: Request failed
it_IT: Richiesta fallita

en: Requesting remote scan
it_IT: Richiesta scansione remota

en: Reset filters
it_IT: Resetta filtri

en: Retention by count
it_IT: Conservazione per conteggio

en: Retention by date
it_IT: Conservazione per data

en: Retry
it_IT: Riprova

en: Retry sending the request
it_IT: Riprova invio richiesta

en: Retrying...
it_IT: Riprovo...

en: Revisions
it_IT: Revisioni

en: Revisions, Auto drafts, unused postmeta, unused usermeta, expired transients, and more.
it_IT: Revisioni, bozze automatiche, post meta inutilizzati, user meta inutilizzati, transient scaduti e altro.

en: Rows
it_IT: Righe

en: Run cleanup
it_IT: Esegui pulizia

en: Run selected cleanups
it_IT: Esegui pulizie selezionate

en: Running now
it_IT: In esecuzione ora

en: Runs in %s
it_IT: Esecuzione tra %s

en: Save
it_IT: Salva

en: Save settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Saving...
it_IT: Salvataggio...

en: Scan
it_IT: Scansiona

en: Scan completed
it_IT: Scansione completata

en: Scan details
it_IT: Dettagli scansione

en: Scan in progress
it_IT: Scansione in corso

en: Scan max execution time
it_IT: Tempo massimo di esecuzione della scansione

en: Scan options, tables, post meta, and more to identify their plugin/theme owners and detect orphans.
it_IT: Scansiona opzioni, tabelle, post meta e altro per identificare i proprietari di plugin/temi e rilevare orfani.

en: Scan progress
it_IT: Avanzamento scansione

en: Scan settings
it_IT: Impostazioni scansione

en: Scan started
it_IT: Scansione avviata

en: Scan stopped
it_IT: Scansione fermata

en: Scan timeout occurred!
it_IT: Si è verificato un timeout della scansione!

en: Scan type
it_IT: Tipo di scansione

en: Scheduled at (UTC)
it_IT: Programmato alle (UTC)

en: Search and filter activities
it_IT: Cerca e filtra attività

en: Search for
it_IT: Cerca

en: Search in
it_IT: Cerca in

en: Search...
it_IT: Cerca...

en: Security check failed! Invalid nonce.
it_IT: Controllo di sicurezza fallito! Nonce non valido.

en: See exactly tables added/deleted
it_IT: Vedi esattamente le tabelle aggiunte/eliminate

en: See what was cleaned and when
it_IT: Vedi cosa è stato pulito e quando

en: See when an addon was activated or removed
it_IT: Vedi quando un addon è stato attivato o rimosso

en: See when plugins are activated, deactivated, or uninstalled, then filter the timeline.
it_IT: Vedi quando i plugin vengono attivati, disattivati o disinstallati, poi filtra la cronologia.

en: Select All
it_IT: Seleziona Tutto

en: Select a plugin
it_IT: Seleziona un plugin

en: Select a theme
it_IT: Seleziona un tema

en: Select actions to do
it_IT: Seleziona azioni da compiere

en: Select items to clean
it_IT: Seleziona elementi da pulire

en: Select items…
it_IT: Seleziona elementi…

en: Select one or more tables to view analytics.
it_IT: Seleziona una o più tabelle per visualizzare le analisi.

en: Select tables ...
it_IT: Seleziona tabelle ...

en: Select the items you want to import or actions to perform
it_IT: Seleziona gli elementi che vuoi importare o le azioni da eseguire

en: Select the scan configuration
it_IT: Seleziona la configurazione di scansione

en: Select where to display the plugin menu.
it_IT: Seleziona dove mostrare il menu del plugin.

en: Select which tabs to hide or show in the plugin menu.
it_IT: Seleziona quali schede nascondere o mostrare nel menu del plugin.

en: Selected
it_IT: Selezionato

en: Send this correction anonymously to the plugin server?
it_IT: Inviare questa correzione in modo anonimo al server del plugin?

en: Server is under maintenance. Please retry again after few minutes
it_IT: Il server è in manutenzione. Riprova tra qualche minuto

en: Set autoload to No
it_IT: Imposta autoload a No

en: Set autoload to Yes
it_IT: Imposta autoload a Sì

en: Setting autoload to No can improve the performance of your website by reducing the number of options loaded on each page.
it_IT: Impostare l'autoload a No può migliorare le prestazioni del tuo sito web riducendo il numero di opzioni caricate su ogni pagina.

en: Setting autoload to No can improve the performance of your website by reducing the number of transients loaded on each page.
it_IT: Impostare l'autoload a No può migliorare le prestazioni del tuo sito web riducendo il numero di transient caricati su ogni pagina.

en: Setting autoload to Yes can decrease the performance of your website if you have a lot of options set to autoload.
it_IT: Impostare l'autoload a Sì può ridurre le prestazioni del tuo sito web se hai molte opzioni impostate su autoload.

en: Setting autoload to Yes can decrease the performance of your website if you have a lot of transients set to autoload.
it_IT: Impostare l'autoload a Sì può ridurre le prestazioni del tuo sito web se hai molti transient impostati su autoload.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Show all
it_IT: Mostra tutto

en: Show balance
it_IT: Mostra saldo

en: Show filters
it_IT: Mostra filtri

en: Show formatted value
it_IT: Mostra valore formattato

en: Show manual corrections only
it_IT: Mostra solo correzioni manuali

en: Show original value
it_IT: Mostra valore originale

en: Show tables with invalid prefix
it_IT: Mostra tabelle con prefisso non valido

en: Site
it_IT: Sito

en: Site URL
it_IT: URL del sito

en: Site inactive
it_IT: Sito inattivo

en: Sites
it_IT: Siti

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Size big than
it_IT: Dimensione maggiore di

en: Skip the queue and get help from the developers faster.
it_IT: Salta la coda e ottieni aiuto dagli sviluppatori più velocemente.

en: Some cron jobs were deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcuni cron job sono stati eliminati con successo; altri sono stati saltati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: Some items were updated successfully; others were skipped because they belong to WordPress core or Advanced Database Cleaner plugin and cannot be categorized manually.
it_IT: Alcuni elementi sono stati aggiornati con successo; altri sono stati saltati perché appartengono al core di WordPress o al plugin Advanced Database Cleaner e non possono essere categorizzati manualmente.

en: Some options were deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcune opzioni sono state eliminate con successo; altre sono state saltate perché appartengono al core di WordPress e sono protette.

en: Some options were updated successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcune opzioni sono state aggiornate con successo; altre sono state saltate perché appartengono al core di WordPress e sono protette.

en: Some post meta was deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcuni meta degli articoli sono stati eliminati con successo; altri sono stati saltati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: Some post types were purged successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcuni post type sono stati eliminati con successo; altri sono stati saltati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: Some tables were deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcune tabelle sono state eliminate con successo; altre sono state saltate perché appartengono al core di WordPress e sono protette.

en: Some tables were emptied successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcune tabelle sono state svuotate con successo; altre sono state saltate perché appartengono al core di WordPress e sono protette.

en: Some transients were deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcuni transient sono stati eliminati con successo; altri sono stati saltati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: Some transients were updated successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcuni transient sono stati aggiornati con successo; altri sono stati saltati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: Some user meta was deleted successfully; others were skipped because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Alcuni meta utente sono stati eliminati con successo; altri sono stati saltati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: Spam comments
it_IT: Commenti spam

en: Specifies the duration (in milliseconds) for which the plugin can utilize the CPU before pausing. Try decreasing this value if you notice performance issues during scans, especially on shared hosting environments.
it_IT: Specifica la durata (in millisecondi) per la quale il plugin può utilizzare la CPU prima di mettere in pausa. Prova a diminuire questo valore se noti problemi di prestazioni durante le scansioni, specialmente in ambienti di hosting condiviso.

en: Specifies the duration (in milliseconds) for which the plugin pauses to allow other processes to utilize the CPU. Try increasing this value if you notice performance issues during scans, especially on shared hosting environments.
it_IT: Specifica la durata (in millisecondi) per la quale il plugin mette in pausa per consentire ad altri processi di utilizzare la CPU. Prova ad aumentare questo valore se noti problemi di prestazioni durante le scansioni, specialmente in ambienti di hosting condiviso.

en: Specifies the maximum execution time for scan operations in seconds. Adjusting this value can help prevent long-running scans from causing timeout issues. Default is 0, which means the plugin will decide the best value.
it_IT: Specifica il tempo massimo di esecuzione per le operazioni di scansione in secondi. Regolare questo valore può aiutare a prevenire problemi di timeout causati da scansioni di lunga durata. Il valore predefinito è 0, il che significa che il plugin deciderà il valore migliore.

en: Specifies the number of lines to process in each batch when reading files. Adjusting this value can help optimize performance and memory usage.
it_IT: Specifica il numero di righe da elaborare in ogni batch durante la lettura dei file. Regolare questo valore può aiutare a ottimizzare le prestazioni e l'uso della memoria.

en: Specifies the number of rows to process in each batch when reading database tables. Reducing this value can help optimize performance and memory usage when dealing with large tables.
it_IT: Specifica il numero di righe da elaborare in ogni batch durante la lettura delle tabelle del database. Ridurre questo valore può aiutare a ottimizzare le prestazioni e l'utilizzo della memoria quando si gestiscono tabelle di grandi dimensioni.

en: Specifies the size (in kilobytes) of the content chunk read from a file in each iteration. Reducing this value may help prevent memory issues when processing large files.
it_IT: Specifica la dimensione (in kilobyte) del chunk di contenuto letto da un file in ogni iterazione. Ridurre questo valore può aiutare a prevenire problemi di memoria durante l'elaborazione di file di grandi dimensioni.

en: Standard plan
it_IT: Piano Standard

en: Start a scan for cron jobs
it_IT: Avvia una scansione per i cron job

en: Start a scan for options
it_IT: Avvia una scansione per le opzioni

en: Start a scan for post meta
it_IT: Avvia una scansione per i post meta

en: Start a scan for post types
it_IT: Avvia una scansione per i post type

en: Start a scan for tables
it_IT: Avvia una scansione per le tabelle

en: Start a scan for transients
it_IT: Avvia una scansione per i transient

en: Start a scan for user meta
it_IT: Avvia una scansione per gli user meta

en: Start date cannot be after end date.
it_IT: La data di inizio non può essere successiva alla data di fine.

en: Start date:
it_IT: Data inizio:

en: Start the scan
it_IT: Avvia la scansione

en: Start time
it_IT: Orario di inizio

en: Starter plan
it_IT: Piano Starter

en: Status
it_IT: Stato

en: Step 1
it_IT: Passo 1

en: Step 2
it_IT: Passo 2

en: Step 3
it_IT: Passo 3

en: Step 4
it_IT: Passo 4

en: Stop the scan
it_IT: Ferma la scansione

en: Stopping scan...
it_IT: Arresto scansione...

en: Submenu under tools
it_IT: Sottomenu sotto strumenti

en: Submit your verified corrections to improve global scan accuracy.
it_IT: Invia le tue correzioni verificate per migliorare la precisione globale della scansione.

en: Success!
it_IT: Successo!

en: Successful
it_IT: Riuscito

en: Successfully saved!
it_IT: Salvato con successo!

en: Summary
it_IT: Riepilogo

en: Support
it_IT: Supporto

en: Supported
it_IT: Supportato

en: Synchronize balance
it_IT: Sincronizza saldo

en: Synchronizing your balance...
it_IT: Sincronizzazione del tuo saldo...

en: System info
it_IT: Info sistema

en: Table Rows
it_IT: Righe della tabella

en: Table Status
it_IT: Stato della tabella

en: Table Structure
it_IT: Struttura della tabella

en: Table name
it_IT: Nome tabella

en: Table size
it_IT: Dimensione tabella

en: Table status
it_IT: Stato tabella

en: Table:
it_IT: Tabella:

en: Tables
it_IT: Tabelle

en: Tables added
it_IT: Tabelle aggiunte

en: Tables added on:
it_IT: Tabelle aggiunte il:

en: Tables analytics
it_IT: Analisi tabelle

en: Tables count
it_IT: Conteggio tabelle

en: Tables count chart
it_IT: Grafico conteggio tabelle

en: Tables deleted
it_IT: Tabelle eliminate

en: Tables deleted on:
it_IT: Tabelle eliminate il:

en: Tables growth analytics
it_IT: Analisi crescita tabelle

en: Tables size charts
it_IT: Grafici dimensione tabelle

en: Target specific sub-sites when reviewing or cleaning data.
it_IT: Targetizza specifici sotto-siti quando revisioni o pulisci dati.

en: Task name
it_IT: Nome attività

en: Task to delete: %s
it_IT: Attività da eliminare: %s

en: Term ID
it_IT: ID termine

en: Term order
it_IT: Ordine termini

en: Term taxonomy ID
it_IT: ID tassonomia termine

en: The Free and old Pro versions can be uninstalled since you are using the newest Premium version
it_IT: La versione Free e la vecchia Pro possono essere disinstallate poiché stai usando la versione Premium più recente

en: The Free version can be uninstalled since you are using the Premium version
it_IT: La versione Free può essere disinstallata poiché stai usando la versione Premium

en: The InnoDB storage engine is not supported by your MySQL server. Conversion cannot be performed.
it_IT: Il motore di archiviazione InnoDB non è supportato dal tuo server MySQL. La conversione non può essere eseguita.

en: The Log file is not readable or does not exist.
it_IT: Il file di log non è leggibile o non esiste.

en: The SQL statement used to create this table. Useful for documentation or recreating the table structure elsewhere.
it_IT: L'istruzione SQL utilizzata per creare questa tabella. Utile per la documentazione o per ricreare la struttura della tabella altrove.

en: The cron jobs below have no registered actions. Review and delete those that are obsolete.
it_IT: I cron job qui sotto non hanno azioni registrate. Esamina ed elimina quelli obsoleti.

en: The following operations are only available in the premium version and will not be cleaned:
it_IT: Le seguenti operazioni sono disponibili solo nella versione premium e non verranno pulite:

en: The free version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the premium version is active.
it_IT: La versione gratuita di Advanced DB Cleaner è stata disattivata poiché la versione premium è attiva.

en: The free version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the pro version is active.
it_IT: La versione gratuita di Advanced DB Cleaner è stata disattivata poiché la versione pro è attiva.

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
it_IT: La chiave inserita appartiene a un bundle, si prega di utilizzare la chiave della licenza specifica del prodotto.

en: The local scan results will be transmitted to a remote database to enhance the accuracy of results and provide more detailed information about the items. No sensitive data is sent.
it_IT: I risultati della scansione locale saranno trasmessi a un database remoto per migliorare l'accuratezza dei risultati e fornire informazioni più dettagliate sugli elementi. Non vengono inviati dati sensibili.

en: The log file cannot be loaded since its size exceeds the limit. You can access it directly via: %s
it_IT: Il file di log non può essere caricato perché la sua dimensione supera il limite. Puoi accedervi direttamente tramite: %s

en: The most advanced Database Cleaner for WordPress. Clean database by deleting orphaned items such as old "revisions", "old drafts", optimize database, and more.
it_IT: Il più avanzato pulitore di database per WordPress. Pulisci il database eliminando elementi orfani come vecchie "revisioni", "vecchie bozze", ottimizza il database e altro ancora.

en: The old Pro version can be uninstalled since you are using the newest Premium version
it_IT: La vecchia versione Pro può essere disinstallata poiché stai usando la versione Premium più recente

en: The optimization reorganizes the physical storage of table data to reduce storage space and improve efficiency when accessing the table
it_IT: L'ottimizzazione riorganizza l'archiviazione fisica dei dati della tabella per ridurre lo spazio di archiviazione e migliorare l'efficienza nell'accesso alla tabella

en: The plugin or theme the item belongs to, determined after running a scan. If uncertain, an estimated likelihood (%) is shown, the higher the percentage, the more likely the item belongs to that plugin/theme.
it_IT: Il plugin o il tema a cui appartiene l'elemento, determinato dopo aver eseguito una scansione. Se incerto, viene mostrata una probabilità stimata (%), più alta è la percentuale, più è probabile che l'elemento appartenga a quel plugin/tema.

en: The plugin will begin by scanning items against your local files, then it will anonymously send the scan results to a secure remote database for more accurate results.
it_IT: Il plugin inizierà scansionando gli elementi rispetto ai tuoi file locali, poi invierà in modo anonimo i risultati della scansione a un database remoto sicuro per risultati più accurati.

en: The plugin will only scan your items against your local files; no data will be sent to the remote database.
it_IT: Il plugin scansionerà i tuoi elementi solo rispetto ai tuoi file locali; nessun dato verrà inviato al database remoto.

en: The pro version of Advanced DB Cleaner has been de-activated since the newest premium version is active.
it_IT: La versione pro di Advanced DB Cleaner è stata disattivata poiché la versione premium più recente è attiva.

en: The remote database cannot scan such a large number of items. Contact the plugin developer for more information.
it_IT: Il database remoto non può scansionare un numero così elevato di elementi. Contatta lo sviluppatore del plugin per maggiori informazioni.

en: The remote scan is a powerful feature that enhances largely the accuracy of the scan results. Since it costs ongoing charges to maintain, it is not included in the lifetime plan. There are two ways to use it:
it_IT: La scansione remota è una potente caratteristica che migliora notevolmente l'accuratezza dei risultati della scansione. Poiché comporta costi di manutenzione continui, non è inclusa nel piano a vita. Ci sono due modi per usarla:

en: The remote server is being prepared for maintenance. Please try again later.
it_IT: Il server remoto è in preparazione per la manutenzione. Riprova più tardi.

en: The remote server is under maintenance. Please try again later.
it_IT: Il server remoto è in manutenzione. Riprova più tardi.

en: The retention by items is available in the premium version.
it_IT: La conservazione per elementi è disponibile nella versione premium.

en: The scan allows the identification of the plugins or themes to which the items belong.
it_IT: La scansione consente l'identificazione dei plugin o dei temi a cui appartengono gli elementi.

en: The scan cannot start!
it_IT: La scansione non può partire!

en: The scan process identifies to which plugin/theme a table, option, or other element belongs. You can customize this process using the scan settings below.
it_IT: Il processo di scansione identifica a quale plugin/tema appartiene una tabella, opzione o altro elemento. Puoi personalizzare questo processo utilizzando le impostazioni di scansione qui sotto.

en: The scan will attempt to find exact matches for items names in the previously collected files.
it_IT: La scansione tenterà di trovare corrispondenze esatte per i nomi degli elementi nei file precedentemente raccolti.

en: The scan will identify which plugins or themes your items are associated with
it_IT: La scansione identificherà a quali plugin o temi sono associati i tuoi elementi

en: The selected cron jobs could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: I cron job selezionati non possono essere eliminati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: The selected items could not be edited because they belong to WordPress core or Advanced Database Cleaner plugin.
it_IT: Gli elementi selezionati non possono essere modificati perché appartengono al core di WordPress o al plugin Advanced Database Cleaner.

en: The selected options could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Le opzioni selezionate non possono essere eliminate perché appartengono al core di WordPress e sono protette.

en: The selected options could not have their autoload edited because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Non è stato possibile modificare l'autoload delle opzioni selezionate perché appartengono al core di WordPress e sono protette.

en: The selected post meta could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: I meta degli articoli selezionati non possono essere eliminati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: The selected post types could not be purged because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: I post type selezionati non possono essere eliminati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: The selected tables could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Le tabelle selezionate non possono essere eliminate perché appartengono al core di WordPress e sono protette.

en: The selected tables could not be emptied because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Le tabelle selezionate non possono essere svuotate perché appartengono al core di WordPress e sono protette.

en: The selected transients could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: I transient selezionati non possono essere eliminati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: The selected transients could not have their autoload edited because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: Non è stato possibile modificare l'autoload dei transient selezionati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: The selected user meta could not be deleted because they belong to WordPress core and are protected.
it_IT: I meta utente selezionati non possono essere eliminati perché appartengono al core di WordPress e sono protetti.

en: The server is scanning your items...
it_IT: Il server sta scansionando i tuoi elementi...

en: The table could not be converted. Please try again later.
it_IT: La tabella non può essere convertita. Riprova più tardi.

en: The table is corrupted and cannot be accessed.
it_IT: La tabella è corrotta e non è accessibile.

en: Theme
it_IT: Tema

en: Themes cron jobs
it_IT: Cron job dei temi

en: Themes items
it_IT: Elementi dei temi

en: Themes meta
it_IT: Meta dei temi

en: Themes options
it_IT: Opzioni dei temi

en: Themes post types
it_IT: Post type dei temi

en: Themes tables
it_IT: Tabelle dei temi

en: Themes transients
it_IT: Transient dei temi

en: There is an issue with your license. Please check your license status in the settings.
it_IT: C'è un problema con la tua licenza. Controlla lo stato della tua licenza nelle impostazioni.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
it_IT: Questa sembra essere una chiave della licenza non valida per %s.

en: This correction will be sent anonymously to our server
it_IT: Questa correzione verrà inviata in modo anonimo al nostro server

en: This credit code has already been redeemed. Please close this pop-up and click the 'Refresh credits info' button to refresh your credit balance
it_IT: Questo codice di credito è già stato riscattato. Chiudi questo pop-up e fai clic sul pulsante 'Aggiorna informazioni crediti' per aggiornare il tuo saldo crediti

en: This method uses WordPress native functions for cleanup operations. This ensures compatibility with WordPress but may be slower. For example, when deleting trashed posts, this method will trigger all associated hooks and actions to delete related metadata, taxonomies, and other linked data, ensuring a thorough cleanup.
it_IT: Questo metodo utilizza le funzioni native di WordPress per le operazioni di pulizia. Ciò garantisce la compatibilità con WordPress ma potrebbe essere più lento. Ad esempio, quando si eliminano i post nel cestino, questo metodo attiverà tutti i hook e le azioni associate per eliminare i metadati correlati, le tassonomie e altri dati collegati, garantendo una pulizia approfondita.

en: This method uses direct SQL queries for cleanup operations. This can be faster but may bypass some WordPress mechanisms. For example, when deleting trashed posts, this method will directly remove the posts from the database without triggering associated hooks and actions, which may leave related metadata, taxonomies, and other linked data intact and potentially lead to extra orphaned items.
it_IT: Questo metodo utilizza query SQL dirette per le operazioni di pulizia. Questo può essere più veloce ma potrebbe bypassare alcuni meccanismi di WordPress. Ad esempio, quando si eliminano i post nel cestino, questo metodo rimuoverà direttamente i post dal database senza attivare i hook e le azioni associate, il che potrebbe lasciare intatti i metadati correlati, le tassonomie e altri dati collegati e potenzialmente portare a elementi orfani aggiuntivi.

en: This module tracks plugin and theme activity, including activation, deactivation, and uninstallation, and provides a complete history for debugging and site analysis.
it_IT: Questo modulo traccia l'attività di plugin e temi, incluse attivazione, disattivazione e disinstallazione, e fornisce una cronologia completa per il debug e l'analisi del sito.

en: This table cannot be converted because it belongs to WordPress core and is protected.
it_IT: Questa tabella non può essere convertita perché appartiene al core di WordPress ed è protetta.

en: This table is currently being converted in the background. Please check back later.
it_IT: Questa tabella è attualmente in fase di conversione in background. Riprova più tardi.

en: This will override any manual 'belongs to' corrections you have made. If you are unsure, leave this option disabled.
it_IT: Questo sovrascriverà qualsiasi correzione manuale 'appartiene a' che hai fatto. Se non sei sicuro, lascia questa opzione disabilitata.

en: Timeouts occurred:
it_IT: Timeout verificati:

en: Title
it_IT: Titolo

en: To
it_IT: A

en: To access it, we created a separate plugin version under an annual pricing model, bundled with the Remote Scan feature and upcoming AI and cloud capabilities. As a lifetime customer, you can benefit from a 50% discount on the first purchase and all renewals (discount available for a limited time).
it_IT: Per accedervi, abbiamo creato una versione separata del plugin con un modello di prezzo annuale, in bundle con la caratteristica di Scansione Remota e le future capacità AI e cloud. Come cliente a vita, puoi beneficiare di uno sconto del 50% sul primo acquisto e su tutti i rinnovi (sconto disponibile per un periodo limitato).

en: To optimize
it_IT: Da ottimizzare

en: To repair
it_IT: Da riparare

en: Today's usage
it_IT: Utilizzo odierno

en: Too many items to send due to your server limitation. Trimmed items:
it_IT: Troppi elementi da inviare a causa delle limitazioni del tuo server. Elementi tagliati:

en: Total Tasks
it_IT: Attività totali

en: Total activities
it_IT: Attività totali

en: Total columns
it_IT: Colonne totali

en: Total credits used:
it_IT: Crediti totali utilizzati:

en: Total cron jobs
it_IT: Totale cron job

en: Total disk space wasted by table overhead, which can be recovered by optimizing the table.
it_IT: Spazio su disco totale sprecato dall'overhead della tabella, che può essere recuperato ottimizzando la tabella.

en: Total forced timeouts:
it_IT: Timeout forzati totali:

en: Total options
it_IT: Totale opzioni

en: Total post meta
it_IT: Totale post meta

en: Total post types
it_IT: Totale post type

en: Total rows
it_IT: Righe totali

en: Total tables
it_IT: Totale tabelle

en: Total timeouts:
it_IT: Timeout totali:

en: Total transients
it_IT: Totale transient

en: Total user meta
it_IT: Totale user meta

en: Track tables rows & columns changes
it_IT: Traccia le modifiche a righe e colonne delle tabelle

en: Track total DB size and table count over time; drill into daily or monthly changes.
it_IT: Traccia la dimensione totale del DB e il conteggio delle tabelle nel tempo; analizza i cambiamenti giornalieri o mensili.

en: Trackbacks
it_IT: Trackback

en: Transient name
it_IT: Nome transient

en: Transients
it_IT: Transient

en: Transients below are expired. You can safely delete them.
it_IT: I transient qui sotto sono scaduti. Puoi eliminarli in sicurezza.

en: Transients with autoload enabled also increase the autoload size. Check the Transients tab as well.
it_IT: I transient con autoload abilitato aumentano anche la dimensione dell'autoload. Controlla anche la scheda Transient.

en: Trashed comments
it_IT: Commenti cestinati

en: Trashed posts
it_IT: Post nel cestino

en: Try changing the filters or search term
it_IT: Prova a cambiare i filtri o il termine di ricerca

en: Tune scan depth and resource usage to fit your hosting limits.
it_IT: Regola la profondità di scansione e l'uso delle risorse per adattarsi ai limiti del tuo hosting.

en: Twice daily
it_IT: Due volte al giorno

en: Type
it_IT: Tipo

en: Unapproved comments
it_IT: Commenti non approvati

en: Unauthorized! Insufficient permissions.
it_IT: Non autorizzato! Permessi insufficienti.

en: Unauthorized! You should be logged in.
it_IT: Non autorizzato! Dovresti aver effettuato l'accesso.

en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Uninstall old versions
it_IT: Disinstalla vecchie versioni

en: Uninstall previous versions?
it_IT: Disinstallare le versioni precedenti?

en: Unique
it_IT: Unico

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown action
it_IT: Azione sconosciuta

en: Unknown error occurred!
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto!

en: Unknown plan
it_IT: Piano sconosciuto

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unlimited Automated Tasks
it_IT: Attività automatizzate illimitate

en: Unlimited plan
it_IT: Piano illimitato

en: Unlock Addons Activity Timeline
it_IT: Sblocca la Cronologia Attività Addon

en: Unlock Advanced Filters
it_IT: Sblocca Filtri Avanzati

en: Unlock Advanced Filters:
it_IT: Sblocca Filtri Avanzati:

en: Unlock Cleanup Events Log
it_IT: Sblocca Log Eventi Pulizia

en: Unlock Database Analytics
it_IT: Sblocca Analisi Database

en: Unlock Premium Automation
it_IT: Sblocca Automazione Premium

en: Unlock Tables Analytics
it_IT: Sblocca Analisi Tabelle

en: Unlock the Action Scheduler Cleanup
it_IT: Sblocca la Pulizia Action Scheduler

en: Unselect All
it_IT: Deseleziona Tutto

en: Unselect all
it_IT: Deseleziona tutto

en: Unused
it_IT: Inutilizzato

en: Unused comment meta
it_IT: Comment meta non utilizzati

en: Unused commentmeta
it_IT: Comment meta non utilizzati

en: Unused post meta
it_IT: Post meta non utilizzati

en: Unused postmeta
it_IT: Post meta non utilizzati

en: Unused relationships
it_IT: Relazioni non utilizzate

en: Unused term meta
it_IT: Term meta non utilizzati

en: Unused termmeta
it_IT: Term meta non utilizzati

en: Unused user meta
it_IT: User meta non utilizzati

en: Unused usermeta
it_IT: User meta non utilizzati

en: Up to 5 tasks
it_IT: Fino a 5 attività

en: Update balance
it_IT: Aggiorna saldo

en: Update task
it_IT: Aggiorna attività

en: Updated successfully!
it_IT: Aggiornato con successo!

en: Updating balance...
it_IT: Aggiornamento del saldo...

en: Upgrade Now
it_IT: Aggiorna ora

en: Upgrade my license
it_IT: Aggiorna la mia licenza

en: Upgrade now
it_IT: Aggiorna ora

en: Upgrade to Premium
it_IT: Passa a Premium

en: Upgrade to Premium for the most accurate, safe database cleanup
it_IT: Passa a Premium per la pulizia del database più accurata e sicura

en: Upgrade to Premium to scan the items below and identify which plugin or theme they belong to.
it_IT: Passa a Premium per scansionare gli elementi qui sotto e identificare a quale plugin o tema appartengono.

en: Upgrade to create unlimited tasks with advanced features.
it_IT: Passa alla versione superiore per creare attività illimitate con funzionalità avanzate.

en: Upgrade to the Premium to access comprehensive database analytics.
it_IT: Passa alla versione Premium per accedere ad analisi complete del database.

en: Upgrade to the Premium to access comprehensive tables analytics.
it_IT: Passa alla versione Premium per accedere ad analisi complete delle tabelle.

en: Upgrade to the Premium to access detailed logs of your cleanup tasks.
it_IT: Passa alla versione Premium per accedere ai log dettagliati delle tue attività di pulizia.

en: Upgrade to the Premium to access the addons activity timeline.
it_IT: Passa alla versione Premium per accedere alla cronologia delle attività degli addon.

en: Upgrade to the Premium to clean up old or unused Action Scheduler data.
it_IT: Passa alla versione Premium per ripulire i dati Action Scheduler vecchi o inutilizzati.

en: Uploads folder is not writable. Check permissions.
it_IT: La cartella Uploads non è scrivibile. Controlla i permessi.

en: Use credits
it_IT: Usa crediti

en: Use full CPU power
it_IT: Usa piena potenza CPU

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Valid prefix
it_IT: Prefisso valido

en: Value
it_IT: Valore

en: Value must be between %1$s and %2$s
it_IT: Il valore deve essere compreso tra %1$s e %2$s

en: Value must be between %1$s and %2$s, or 0 for the default value.
it_IT: Il valore deve essere compreso tra %1$s e %2$s, o 0 per il valore predefinito.

en: Version
it_IT: Versione

en: View
it_IT: Vedi

en: View charts by day or month
it_IT: Visualizza grafici per giorno o mese

en: View detailed logs for every scheduled task you create.
it_IT: Visualizza log dettagliati per ogni attività pianificata che crei.

en: View documentation
it_IT: Visualizza documentazione

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: WP cron jobs
it_IT: Cron job WP

en: WP items
it_IT: Elementi WP

en: WP meta
it_IT: Meta WP

en: WP options
it_IT: Opzioni WP

en: WP post types
it_IT: Post type di WP

en: WP tables
it_IT: Tabelle WP

en: WP transients
it_IT: Transient WP

en: We couldn't verify your license. Please check that your license key is active for the current website.
it_IT: Non abbiamo potuto verificare la tua licenza. Controlla che la tua chiave della licenza sia attiva per il sito web attuale.

en: We have introduced a new Remote Scan feature, designed to detect orphaned database items with much higher accuracy. Because this feature requires ongoing infrastructure and maintenance costs, %1$sit is not included in the lifetime plan%2$s.
it_IT: Abbiamo introdotto una nuova caratteristica di Scansione Remota, progettata per rilevare elementi orfani del database con molta più precisione. Poiché questa caratteristica richiede costi di infrastruttura e manutenzione continui, %1$snon è inclusa nel piano a vita%2$s.

en: When enabled, the plugin automatically counts cleanable items and estimates the potential space savings. You can disable it for items with a large number of entries to improve performance.
it_IT: Quando abilitato, il plugin conta automaticamente gli elementi pulibili e stima il potenziale risparmio di spazio. Puoi disabilitarlo per gli elementi con un gran numero di voci per migliorare le prestazioni.

en: When enabled, the plugin will utilize the full CPU power during scans, which may lead to faster scan times but could impact server performance. Disabling this option will make the plugin use less CPU, potentially reducing performance impact on your server during scans.
it_IT: Quando abilitato, il plugin utilizzerà la piena potenza della CPU durante le scansioni, il che potrebbe portare a tempi di scansione più rapidi ma potrebbe impattare sulle prestazioni del server. Disabilitare questa opzione farà utilizzare meno CPU al plugin, riducendo potenzialmente l'impatto sulle prestazioni del server durante le scansioni.

en: Where to find my credit codes?
it_IT: Dove trovare i miei codici credito?

en: Where to track my credits usage?
it_IT: Dove tracciare l'utilizzo dei miei crediti?

en: Whether a post type is intended for use publicly either via the admin interface or by front-end users
it_IT: Se un post type è destinato all'uso pubblico tramite l'interfaccia di amministrazione o dagli utenti frontend

en: Who uses this item?
it_IT: Chi usa questo elemento?

en: Will not be cleaned
it_IT: Non verrà pulito

en: WordPress core
it_IT: Core di WordPress

en: WordPress file system API is not initialized.
it_IT: L'API del file system di WordPress non è inizializzata.

en: Yes
it_IT: Sì

en: You are at position %d in the queue.
it_IT: Sei alla posizione %d nella coda.

en: You are now using the newest premium version of the plugin, would you like to import your data from the previous version?
it_IT: Stai utilizzando la versione premium più recente del plugin, vuoi importare i tuoi dati dalla versione precedente?

en: You are on the %s.
it_IT: Sei sul %s.

en: You can edit the scan results to correctly associate items with their respective plugins or themes if you are certain of their belonging.
it_IT: Puoi modificare i risultati della scansione per associare correttamente gli elementi ai rispettivi plugin o temi se sei certo della loro appartenenza.

en: You can save:
it_IT: Puoi risparmiare:

en: You can upgrade to the full Version 4, which includes the Remote Scan and Cloud features, available on an annual subscription.
it_IT: Puoi eseguire l'aggiornamento alla versione 4 completa, che include le caratteristiche di scansione remota e Cloud, disponibile con un abbonamento annuale.

en: You disabled this module. Please enable it in the settings to start recording addon activities.
it_IT: Hai disabilitato questo modulo. Abilitalo nelle impostazioni per iniziare a registrare le attività degli addon.

en: You disabled this module. Please enable it in the settings to track database changes.
it_IT: Hai disabilitato questo modulo. Abilitalo nelle impostazioni per tracciare le modifiche al database.

en: You don't have any tasks matching the selected filter.
it_IT: Non hai attività corrispondenti al filtro selezionato.

en: You don't have enough credits to send additional remote requests.
it_IT: Non hai abbastanza crediti per inviare ulteriori richieste remote.

en: You have %d remaining credits to use.
it_IT: Hai %d crediti rimanenti da usare.

en: You have been using %s for more than 1 week. Would you mind taking a few seconds to give it a 5-star rating on WordPress? Thank you in advance :)
it_IT: Stai usando %s da più di 1 settimana. Ti dispiacerebbe dedicare qualche secondo per lasciare una valutazione a 5 stelle su WordPress? Grazie in anticipo :)

en: You have been using the "Advanced DB Cleaner" for more than 1 week. Would you mind taking a few seconds to give it a 5-star rating on WordPress? Thank you in advance :)
it_IT: Stai usando "Advanced DB Cleaner" da più di 1 settimana. Ti dispiacerebbe dedicare qualche secondo per lasciare una valutazione a 5 stelle su WordPress? Grazie in anticipo :)

en: You have chosen to submit your manual corrections to the plugin server. To change this, please navigate to the plugin settings page
it_IT: Hai scelto di inviare le tue correzioni manuali al server del plugin. Per modificare questa impostazione, vai alla pagina delle impostazioni del plugin

en: You have reached your daily limit for remote server requests. Please wait for your credits to reset or upgrade your license for a higher limit.
it_IT: Hai raggiunto il tuo limite giornaliero per le richieste al server remoto. Attendi il reset dei tuoi crediti o aggiorna la tua licenza per un limite più alto.

en: You have reached your daily limit for remote server requests. Please wait for your credits to reset.
it_IT: Hai raggiunto il limite giornaliero per le richieste al server remoto. Attendi che i tuoi crediti si reimpostino.

en: You have used all your total credits. Buy more credits or redeem a credit code to continue using the remote scan.
it_IT: Hai utilizzato tutti i tuoi crediti totali. Acquista altri crediti o riscatta un codice credito per continuare a utilizzare la scansione remota.

en: You manually corrected this items!
it_IT: Hai corretto manualmente questi elementi!

en: You must first activate your plugin license before redeeming a credit code.
it_IT: Devi prima attivare la licenza del tuo plugin prima di riscattare un codice credito.

en: You must first activate your plugin license before synchronizing your balance.
it_IT: Devi prima attivare la licenza del tuo plugin prima di sincronizzare il tuo saldo.

en: You're using the Free version
it_IT: Stai usando la versione Free

en: You're using the Premium version
it_IT: Stai usando la versione Premium

en: Your "Advanced DB Cleaner Pro" has been upgraded to version 4.x, a major update featuring a new architecture, a redesigned interface, and many new features.
it_IT: Il tuo "Advanced DB Cleaner Pro" è stato aggiornato alla versione 4.x, un importante aggiornamento che presenta una nuova architettura, un'interfaccia riprogettata e molte nuove caratteristiche.

en: Your %1$sAdvanced DB Cleaner Pro%2$s has been upgraded to version 4.x, a major update featuring a new architecture, a redesigned interface, and many new features.
it_IT: Il tuo %1$sAdvanced DB Cleaner Pro%2$s è stato aggiornato alla versione 4.x, un importante aggiornamento che presenta una nuova architettura, un'interfaccia riprogettata e molte nuove caratteristiche.

en: Your autoload size (%1$s) exceeds your WordPress recommendation (%2$s). Reducing it may improve performance.
it_IT: La dimensione del tuo autoload (%1$s) supera la raccomandazione di WordPress (%2$s). Ridurla potrebbe migliorare le prestazioni.

en: Your balance has been synchronized.
it_IT: Il tuo saldo è stato sincronizzato.

en: Your license does not match this product. Please deactivate and enter a valid license key for Advanced Database Cleaner.
it_IT: La tua licenza non corrisponde a questo prodotto. Disattivala e inserisci una chiave della licenza valida per Advanced Database Cleaner.

en: Your license has been disabled. Please note that this license will no longer receive updates. (contact support if you think this is a mistake)
it_IT: La tua licenza è stata disabilitata. Nota che questa licenza non riceverà più aggiornamenti. (contatta il supporto se pensi che sia un errore)

en: Your license has expired. Please renew it to continue receiving updates and support. Click the 'My Account' link below to access your account and renew your license.
it_IT: La tua licenza è scaduta. Rinnovala per continuare a ricevere aggiornamenti e supporto. Clicca sul link 'Il mio account' qui sotto per accedere al tuo account e rinnovare la licenza.

en: Your license is expiring soon. It should automatically renew if your payment method is valid.
it_IT: La tua licenza scadrà presto. Dovrebbe rinnovarsi automaticamente se il tuo metodo di pagamento è valido.

en: Your license is inactive for this site. Please deactivate it and activate it again.
it_IT: La tua licenza è inattiva per questo sito. Disattivala e attivala di nuovo.

en: Your license is invalid. Please deactivate and enter a valid license key.
it_IT: La tua licenza non è valida. Disattivala e inserisci una chiave della licenza valida.

en: Your license is not active for this URL.
it_IT: La tua licenza non è attiva per questo URL.

en: Your license key has been deactivated.
it_IT: La tua chiave della licenza è stata disattivata.

en: Your license key has been disabled.
it_IT: La tua chiave della licenza è stata disabilitata.

en: Your license key has expired.
it_IT: La tua chiave della licenza è scaduta.

en: Your license key has reached its activation limit. Please deactivate it on any unused sites to be able to use it again, or consider upgrading your license to allow more activations.
it_IT: La tua chiave della licenza ha raggiunto il limite di attivazione. Disattivala su qualsiasi sito non utilizzato per poterla utilizzare di nuovo, o considera l'aggiornamento della licenza per consentire più attivazioni.

en: Your license key is invalid.
it_IT: La tua chiave della licenza non è valida.

en: [Filter applied]
it_IT: [Filtro applicato]

en: [Filter]
it_IT: [Filtro]

en: [In main site]
it_IT: [Nel sito principale]

en: [Server time]
it_IT: [Orario server]

en: [scan]
it_IT: [scansiona]

en: canceled
it_IT: annullata

en: check logs
it_IT: controlla i log

en: complete
it_IT: completata

en: corrected items:
it_IT: elementi corretti:

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: failed
it_IT: fallita

en: files
it_IT: file

en: hour
it_IT: ora

en: hours
it_IT: ore

en: in total
it_IT: in totale

en: item | items
it_IT[0]: elemento
it_IT[1]: elementi

en: items cleaned
it_IT: elementi puliti

en: items selected
it_IT: elementi selezionati

en: items to clean up
it_IT: elementi da pulire

en: just now
it_IT: proprio ora

en: mins
it_IT: min

en: month
it_IT: mese

en: months
it_IT: mesi

en: more
it_IT: altro

en: never
it_IT: mai

en: oEmbed caches
it_IT: Cache oEmbed

en: of
it_IT: di

en: of data
it_IT: di dati

en: orphaned
it_IT: orfano

en: secs
it_IT: sec

en: skipped
it_IT: saltato

en: view
it_IT: vedi

en: week
it_IT: settimana

en: weeks
it_IT: settimane

en: with invalid prefix
it_IT: con prefisso non valido

en: year
it_IT: anno

en: years
it_IT: anni
